Στην κορυφή της βαθμολογίας η Athens Kallithea! (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Μικαέλ Περέιρα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Athens Kallithea πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη και “στρογγυλοκάθισε” στην κορυφή του 2ου ομίλου της Super League 2.

Για τους “πράσινους”, ο Κάρλος Ζέκα αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός από τη μέρα που υπέστη ρήξη χιαστού, με τον Σωτήρη Αντωνίου να του δίνει φανέλα βασικού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Λουκίνας έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Περέιρα κι εκείνος την έστειλε με κεφαλιά στην εστία του Ξενόπουλου στο 45+4′ για το 0-1.

Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία στο επόμενο λεπτό να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά το σουτ του Βασιλόγιαννη κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού Β’.

Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 είχε και στο 76ο λεπτό του αγώνα η Athens Kallithea, με την κεφαλιά του Μεχία να σταματά στο κάθετο του Λίλο. Ωραία ήταν η προσπάθεια και του Κυνηγόπουλου στο 88′ που προσπάθησε να σκάψει την μπάλα, αλλά πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος (40′ Λίλο), Ζέκα (56′ Αθανασακόπουλος), Τσοκάι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καλοσκάμης (46′ Φουρτάδο), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Λαμψιάς (68′ Μαντσίνι), Μπιλάλ (68′ Νταμπίζας).

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης) : Πάντος, Μανθάτης, Μαρόττα, Μεχίας (78′ Σίλβα), Ουές, Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (56′ Κυνηγόπουλος), Βασιλόγιαννης (78′ Μουστακόπουλος), Ντεμέτριους (86′ Τσιντώνης), Λουκίνας (86′ Ιωαννίδης)