LaLiga : Συνεχίζει το σερί η Ατλέτικο, βαθμό στο 90+7′ η Μπιλμπάο (vids)

Με τα πανέμορφα γκολ των Ροντρίγκο Ρικέλμε και Άλβαρο Μοράτα, η Ατλέτικο επικράτησε στη Μαδρίτη της Αλαβές πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-1) και ξεπέρασε την Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία της La Liga.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε είναι τρίτη στη βαθμολογία και στο -3 από Ρεάλ και Τζιρόνα, αλλά με ματς λιγότερο.

Νωρίτερα, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις απέναντι στη Βαλένθια με σκορ 2-2, καθώς σώθηκε από το εφιαλτικό σενάριο της ανατροπής που δέχθηκε στο δεύτερο μέρος.

Το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε ήρθε αντιμέτωπο με αυτό της Βαλένθια στο Σαν Μαμές, απειλώντας τις “νυχτερίδες” από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με τη συμπλήρωση του μισάωρου ο Ντε Μάρκος σκόραρε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά το γκολ των Βάσκων, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έψαξαν την ισοφάριση, αλλά το ημίχρονο έληξε χωρίς δεύτερο τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια μπήκε με την ίδια ψυχολογία, από τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η ομάδα του Μπαράχα ισοφάρισε με τον Πέρεθ στο 62ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα ανέτρεψε το αποτέλεσμα με τον Ντούρο κρατώντας το 2-1 υπέρ της μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο 97ο λεπτό ο Μπερενγκουέν ισοφάρισε και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.