Serie A : Ο Τσίρο Ιμόμπιλε ο λυτρωτής, με πέναλτι στο 90+5′ το πολύτιμο τρίποντο της Λάτσιο! (vid)

Με πέναλτι του Ιμόμπιλε στο 95′ η Λάτσιο νίκησε με 1-0 τη Φιορεντίνα και την πλησίασε στο -1, αφήνοντάς την παράλληλα εκτός 4άδας.

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες έδινε την εντύπωση ότι θα γίνει ματσάρα, αφού στο πεντάλεπτο 12′-17′ η μία φάση διαδεχόταν την άλλη…

Αρχικά, στο 12′, οι Λατσιάλι άγγιξαν το γκολ με τον Λουίς Αλμπέρτο αλλά αυτός έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, για να ακολουθήσει στο 14′ το γκολ των Βιόλα με τον Μπελτράν που ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι και στο 17′ το δοκάρι του Αργεντίνου σε κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ντάνκαν.

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη αφού μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες.

Στο 58ο λεπτό ο Τερατσιάνο είπε σπουδαίο «όχι» στην εκπληκτική προσπάθεια του Άντερσόν με σουτ εντός περιοχής.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Μιλένκοβιτς ήταν απρόσεκτος και με χέρι χάρισε μία μοναδική ευκαιρία στον Ιμόμπιλε για να γίνει ο απόλυτος ήρωας. Ο «καπιτάνο» σαφώς δεν τη σπατάλησε και διαμόρφωσε με πέναλτι το τελικό 1-0.