Κακό βράδυ για τον ΠΑΟΚ στην Πορτογαλία (vids)

Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο ΠΑΟΚ και ηττήθηκε με 94-72 από την Μπενφίκα στην Πορτογαλία, για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 και στη συνέχεια ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά με τους Αλμέιδα και Κάρτερ με 28 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ο Μαργαρίτης σημείωσε 11 πόντους.

Η Μπενφίκα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-1 στο 3′ με το τρίποντο του Τόμας Ντρέσελ απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 17-15 στο 10′, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα 6 επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στους φιλοξενούμενους που είχαν μόλις 1/2 τρίποντα και μοίρασαν τρεις ασίστ για πέντε λάθη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 41-40, περιορίζοντας τα λάθη και παίρνοντας πόντους από τους Μπελιάουσκας, Μαργαρίτη και Φρίντρικσον. Παρ’ όλα αυτά, οι Πορτογάλοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-19 στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 68-60 για την Μπενφίκα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο απέναντι στον ΠΑΟΚ που μπλόκαρε επιθετικά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 με τον Τόνεϊ Ντάγκλας λίγο πριν από το φινάλε, κάνοντας το 89-69. Η Μπενφίκα έφτασε στην πρώτη νίκη της στο BCL, ρίχνοντας τον ΠΑΟΚ στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72.

Μπενφίκα (Άλβες): Αλμέιδα 28 (4), Ντάγκλας 14 (3), Ντρέσελ 12 (2), Γκόμες 5, Ρελβάο, Ραμντάν 1, Μπρούσαρντ 5 (1), Κάρτερ 26, Γκαμέιρο 3 (1), Σίλβα.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 7, Φλάτεν 6 (1), ΜακΝίς 6, Χάρισον 7 (1) , Φρίντρικσον 16 (1) , Μαργαρίτης 11 (2) , Γκίλμορ 3 (1) , Τσιακμάς 6 (2), Τσαϊρέλης 10, Σχίζας.