Super League : Σπουδαίο διπλό στο 90′ με 10 παίκτες για τον Παναθηναϊκό | HIGHLIGHTS

Με τον Άντραζ Σπόραρ να σκοράρει στο 90ό λεπτό, ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τη σκληροτράχηλη Λαμία στην έδρα της με 2-1, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα χρονικό σημείο που οι «πράσινοι» έπαιζαν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Αράο, ο Σλοβένος επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με κεφαλιά, ενώ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Μλαντένοβιτς με εντυπωσιακό γκολ είχε δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό απ’ το 31′, ενώ η Λαμία ισοφάρισε στο 64′ με τον Καρλίτος.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς «γαντζώθηκε» στην κορυφή της Super League, στην οποία θα βρίσκεται όποιο και να είναι το αποτέλεσμα που θα φέρουν οι διώκτες του, η ΑΕΚ που παίζει επίσης Σάββατο (4/11) και ο Ολυμπιακός που φιλοξενεί τον επίσης διεκδικητή του τίτλου, ΠΑΟΚ, στο Καραϊσκάκη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε για άλλο ένα ματς με πολύ μεγάλη ένταση και μόλις στο 40ό δευτερόλεπτο είχε μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη και πλασέ με το αριστερό που βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μλαντένοβιτς έφυγε μακριά από τα δοκάρια.

Η Λαμία «απάντησε» με τη δική της μεγάλη ευκαιρία. Από λάθος του Βαγιαννίδη, ο Καρλίτος έδωσε την μπάλα στον Τσιλούλη που πλάσαρε στο δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ στη συνέχεια ο Ιταλός γκολκίπερ είχε σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Ισπανού.

Στο 28′, από κόρνερ του Τσέριν, ο Ιωαννίδης πήρε καρφωτή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, όμως ο Κοσέλεφ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά γωνία του και απομάκρυνε.

Η πίεση που άρχισε να ασκεί ο Παναθηναϊκός έφερε το γκολ στο 31′, όταν οι «πράσινοι» έκλεψαν την μπάλα, με τον Τζούριτσιτς να βγάζει υπέροχη πάσα προς τον Μαντσίνι. Ο Αργεντινός γύρισε προς τα μέσα, με την μπάλα να περνά από όλους και να καταλήγει στον Μλαντένοβιτς, που με αριστερό σουτ από το όριο της περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 39′ η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από σέντρα του Σίντκλεϊ, ο Ρουμπέν Μαρτίνεθ από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα από πλάγια θέση και σούταρε με δύναμη, όμως ο Κοσέλεφ έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και απομάκρυνε με τις γροθιές του.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Λαμία προσπάθησε να πιέσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό, όμως οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που κατέγραψαν την πρώτη καλή στιγμή. Στο 58′, από κόρνερ του Τσέριν, ο Αράο έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε σταθερά.

Στο 62′, από φάουλ του Νούνιες, ο Τζανετόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Παναθηναϊκού και έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα (64′), η Λαμία έφερε το ματς στα ίσα.

Από ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων από τα αριστερά, ο Τσιλούλης γύρισε την μπάλα προς τον πρώην «πράσινο», Καρλίτος, ο οποίος σούταρε με δύναμη και έκανε το 1-1, χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ του. Στο τελείωμα του Ισπανού επιθετικού, η μπάλα κόντραρε και στον Μλαντένοβιτς, πήρε περίεργα φάλτσα και αιφνιδίασε τον Μπρινιόλι, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ισοφάριση.

Στο 68′ από ασίστ του Βέρμπιτς, ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Κοσέλεφ είχε καλύψει ωραία τη γωνία του κι απέκρουσε.

Στο 74′, από κάθετη πάσα του Μπερνάρ, ο Ιωαννίδης ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα που κατέληξε στον Παλάσιος, με το Αργεντινό να ανατρέπεται από τον Παπαδόπουλο. Ο διαιτητής Μανούχος έδειξε αρχικά πέναλτι, όμως μετά από έλεγχο του VAR Πολυχρόνη, φάνηκε πως την ώρα που ακούμπησε την μπάλα ο διεθνής επιθετικός του «τριφυλλιού» ήταν οφσάιντ και έτσι η αρχική απόφαση ακυρώθηκε.

Τρία λεπτά (77′) μετά η Λαμία σκόραρε με τον Τσιλούλη, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η φάση ήταν τόσο οριακή, που χρειάστηκαν σχεδόν 5 λεπτά για να ληφθεί η απόφαση.

Στο 83′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Αράο με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ακούνια. Μια απόφαση για την οποία διαφώνησε ο Βραζιλιάνος μέσος.

Στην εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς στο 84′, ο Τζανετόπουλος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε πολύ άτσαλο τελείωμα και έτσι η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημά του, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυνηγάει το γκολ και δικαιώθηκε στο 90ό λεπτό. Από εξαιρετική σέντρα του Μπερνάρ, ο Σπόραρ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους «πράσινους», που πανηγύρισαν έξαλλα το προβάδισμά τους.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός έβγαλε γρήγορη αντεπίθεση, με τον Αϊτόρ να μοιράζει προς τον Παλάσιος, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κοσέλεφ. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, με τον Μανούχο να σφυρίζει αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα πολύ σπουδαίο «διπλό».

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90+2′ Λόνγκο), Τζανδάρης, Σλίβκα (90+2′ Αμαράλ), Νούνιες (76′ Σαντάνα), Μαρτίνεθ (65′ Τόσιτς), Τσιλούλης, Καρλίτος (76′ Ακούνια)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (65′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μαντσίνι (65′ Παλάσιος), Τζούριτσιτς (82′ Αϊτόρ), Βέρμπιτς (69′ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82′ Σπόραρ)