“Αλώβητος” στους Ζωσιμάδες ο Βόλος

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι των ουραγών της Super League 1.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χάρη σε γκολ του Γιάννη Κιάκου αλλά ο Βόλος βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό με τον Μαξιμιλιάνο Κόμπα.

Ωστόσο, είναι ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, καθώς παραμένουν “κολλημένες” στην ουρά της βαθμολογίας.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς στους «Ζωσιμάδες» με τους παίκτες των δύο ομάδων να πιάνουν με το «καλησπέρα» υψηλό ρυθμό. Ο Βόλος ήταν εκείνος που στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κυκλοφορώντας την μπάλα περισσότερο και φτάνοντας με ευκολία στα πέριξ της περιοχής του Κλέιμαν.

O πρώτος που απείλησε ωστόσο στο ματς ήταν ο ΠΑΣ. Μόλις στο 8′ ο Ροσέρο έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε σέντρα η μπάλα κόντραρε στον Τρουιγιέ και έφυγε κόρνερ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 12′ όταν ο Μπερτόγλιο σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

Το μοτίβο του ματς ήταν ίδιο και ο ΠΑΣ απείλησε ξανά. Ο Παμλίδης στο 14′ έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου έκανε την κούρσα πέρασε κάθετα στον Ριένστρα που έκανε το overlap στην περιοχή, αλλά ο Καλογερόπουλος έβαλε στοπ σωτήριο πριν περάσει την μπάλα στον Κόντε.

Ξανά ο ΠΑΣ στο προσκήνιο μετά από τρία λεπτά. Όμορφη ανάπτυξη, με τον Ροσέρο να στρώνει δεξιά στο νέο overlap του Σόρια, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα. Η ένταση δεν έλειψε στιγμή και στο 28′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από την οξυδέρκεια του Παμλίδη.

Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να περνάει πάνω από το τείχος και τον Συμεών Παπαδόπουλο να διώχνει.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στην απέναντι πλευρά, με τη συμπλήρωση του ημιώρου στο ματς. Φάουλ για τον Βόλο με τον Μπερτόγλιο να βάζει πολύ φάλτσο στην μπάλα και τον Κλέιμαν να πέφτει στην αριστερή του γωνία διώχνοντας σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Η τελευταία στιγμή για το πρώτο μέρος, ήταν από την πλευρά του ΠΑΣ. Κόψιμο του Παντελάκη στο 40′, αυτός έκανε αμέσως την πάσα στο Ροσέρο που σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι. Η κεφαλιά, όμως, του Παμλίδη πέρασε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Θανάση Στάικου να πιέζει και να κάνει την πρώτη της τελική στο 48′. Ο Σόρια έκανε την κάθετη πάσα στον Κιάκο, που μπήκε στην περιοχή, την έφερε στο αριστερό και σούταρε αλλά την έστειλε άουτ. Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το σημείο ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ το έκανε δύο λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών, ο Σόρια έκανε ένα από τα γνωστά του ανεβάσματα από τα δεξιά, σέντραρε με τον Κιάκο να πλασάρει ιδανικά με το αριστερό στην απέναντι γωνία του Παπαδόπουλου για το 1-0.

Το γκολ αυτό ωστόσο αντί να δώσει «φτερά» στους παίκτες του Στάικου, φαίνεται ότι πείσμωσε αυτούς του Μπράτσου. Ο προπονητής του Βόλου προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου να δώσει μέτρα στην ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι κινήσεις του Έλληνα τεχνικού απέδωσαν καθώς αρχικά στο 71′ από το φάουλ που εκτελέστηκε από τα αριστερά ο Καλογερόπουλος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά, αλλά την έστειλε άουτ. Η ομάδα της Μαγνησίας ωστόσο κατάφερε μετά από δυο λεπτά να φέρει το ματς στα ίσα. Η σέντρα του Λούνα από τα αριστερά, με τον Κόμπα να μπαίνει σφήνα στην άμυνα και να νικά με κεφαλιά τον Κλέιμαν για το 1-1 για να γίνει η «χρυσή» αλλαγή του Μπράτσου.

Οι φιλοξενούμενοι δε συμβιβάστηκαν με την ισοφάριση και κυνήγησαν την ανατροπή, πιέζοντας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου προκειμένου να εκμεταλλευθούν την κόπωση των γηπεδούχων. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε περαιτέρω αλλαγές φρεσκάροντας τις γραμμές τους.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Κιάκος (79’ Έφορντ), Ριένστρα (79’ Γκάρο), Ροσέρο (86’ Λεό), Παμλίδης (68’ Λιάσος), Κόντε (86’ Μπάλαν).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τάχατος (67’ Κίτσος), Τσοκάνης, Καλογερόπουλος, Λούνα, Μπερτόγλιο, Γκλάβσιτς, Τρουιγέ (67’ Κόμπα), Ντέλετιτς (84’ Ένγκιν), Κορνέ (67’ Μαχαίρας), Γκαρσία.