Αρχίζει και ανεβάζει…στροφές η Νίκη Βόλου, 3-0 την ΑΕΚ Β (vid)

Με εμφατικό τρόπο πέρασε από την έδρα της ΑΕΚ Β η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας τους γηπεδούχους με 3-0.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση και τρία πανέμορφα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε ο Ριμπέιρο στο 65′ μετά από ασίστ του Μοράρ, το 2-0 έκανε ο Μιράντα στο 77′ με προσωπική ενέργεια και πανέξυπνο τελείωμα ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κάσσος στο 87′ με δυνατό σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο 10λεπτο για τις δύο ομάδες, με την κατοχή να εναλλάσσεται χωρίς οι δύο ομάδες να μπορούν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με υπομονή περίμεναν τους αντιπάλους και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, βρίσκοντας περισσότερους διαδρόμους, κυρίως από τα άκρα.

Στο δίλεπτο 24-25’ η Νίκη δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Στην πρώτη φάση ο Κρητικός από θέση μέσα αριστερά σούταρε προς την εστία με τον Γκίνη να διώχνει με τα πόδια σε πλάγιο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζιώρας βρέθηκε σε θέση βολής όμως και πάλι ο Γκίνης έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση διώχνοντας και πάλι με τα πόδια.

Η Νίκη έχοντας ανεβάσει τις γραμμές της βρήκε τον τρόπο να πατάει πιο συχνά την περιοχή της ΑΕΚ Β. Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Ανδρέου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την ευκαιρία να καταγράφεται στο 28’. Στο 30’ ο Κρητικός έβγαλε παράλληλη συρτή σέντρα, με τον Τζιώρα να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή από κοντά.

Στο 32’ ο Ριμπέιρο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, υποχρεώνοντας τον Γκίνη σε εντυπωσιακή απόκρουση στο αριστερό του «παραθυράκι».

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 44’ όταν σε σέντρα από τα αριστερά του Ρουκουνάκη ο Ανδρέου προσπάθησε να διώξει με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι της εστίας του Γκαραβέλη.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στη Νίκη Βόλου που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας παράλληλα και τρία όμορφα τέρματα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους κυανόλευκους ήταν στο 51’ όταν η κεφαλιά του Κάσσου σε κόρνερ από τα δεξιά κατέληξε χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Γκίνη.

Στο 65’ η Νίκη άνοιξε το σκορ. Ο Μοράρ έστρωσε στον Ριμπέιρο μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους σκορ, δεν ένιωσαν καμία πίεση από τους κιτρινόμαυρους και σε μία από τις αντεπιθέσεις του διπλασίασαν τα τέρματά τους, «κλειδώνοντας» το τρίποντο. Ο Μιράντα που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγώνα, απέφυγε με ωραίο τρόπο τον αντίπαλό του, συνέκλινε προς τα δεξιά κι ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, αυτός σούταρε προς την εστία στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Νίκης, στο 77’.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Κάσσος στο 87’ με δυνατό σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Γκίνη που μάζεψε την μπάλα από την εστία του για τρίτη φορά στην αναμέτρηση.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τη Νίκη να κατακτά το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, ανεβαίνοντας κι άλλα σκαλοπάτια στον βαθμολογικό πίνακα.

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας): Γκίνης, Κατσικάς, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Γεωργέας, Ρουκουνάκης (67’ Σαμπανάτζοβιτς, / λ.τ. 72’ Πανεράς), Ραντόνια, Ανδρικόπουλος (67’ Κοντόπουλος), Λαμαράνα, Χρυστόπουλος, Τιέι (83’ Μουστάκας)

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Μπαχανάκ (55’ Γρομητσάρης), Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (55’ Λίταινας), Ριμπέιρο (79’ Τοπαλίδης), Κρητικός (64’ Μιράντα), Τζιώρας (64’ Μοράρ)