Στο…κατόπι του Λεβαδειακού η ΑΕΛ, πέρασε από την Κοζάνη (photos)

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη και μάλιστα εκτός έδρας. Αυτή τη φορά στην Κοζάνη κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 0-2.

Το ματς ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση, καθώς ο προπονητής τερματοφυλάκων της ΠΑΕ ΑΕΛ, Παναγιώτης Νάσης υπέστη καρδιακό επεισόδιο, ενώ βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο «Μαμάτσειο» Γενικό Νοσοκομείο Κοζάνης, όπου είναι καλά στην υγεία του.

Όπως ήταν λογικό, ο αγώνας ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση. Οι ποδοσφαιριστές του Παύλου Δερμιτζάκη, όμως ξεκίνησαν με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις την αναμέτρηση, καθώς ο Μαυριάς μόλις στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να βάλει σε θέση οδηγού τους «βυσσινί».

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 1-0, την ΑΕΛ να έχει την υπεροχή, χωρίς όμως κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν κάποιες καλές ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκαν. Κάτι που λίγο έλειψε να πληρώσουν, καθώς η Κοζάνη έφτασε πολύ κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, με τον Σουλούκο όμως να κρατάει το μηδέν.

Έτσι φτάσαμε στο 78ο λεπτό του αγώνα, όταν από ασίστ του Παπαγεωργίου, ο Πεντρόσο από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΛ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, καθώς στη συνέχεια του αγώνα τίποτα δεν άλλαξε με τους «βυσσινί» να πανηγυρίζουν τη 2η σερί εκτός έδρας νίκη και να συνεχίζουν την καταδίωξη του πρωτοπόρου Λεβαδειακού.

δείτε φωτογραφίες στο top-sport.gr

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Κοροβέσης, Τσιμπούκας, Αναστασόπουλος (64′ Καραγιάννης), Ίτσιος (83′ Σουλιώτης), Νάτσος (83′ Δόρης), Καλλέργης (83′ Βοριαζίδης), Σιατραβάνης (58′ Ψάλτης), Γραμμένος, Ποζατζίδης

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου Θ., Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου (46′ λ.τ. Γιανναράκης), Πλέγας, Αντράντα (86′ Θωμαΐδης), Οτορμίν (74′ Παπαγεωργίου Κ.), Μαυριάς (86′ Καλουτσικίδης), Κοσσονού (74′ Μπρου), Πεντρόσο