Serie A : Ακόμη ψηλότερα Φροζινόνε και Τορίνο (vids)

Με νίκες των γηπεδούχων, ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Serie A.

Στο παιχνίδι που ξεκίνησε νωρίτερα, η Φροζινόνε επικράτησε με 2-1 της Έμπολι για την 11η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος και πλέον ”γλυκοκοιτάζει” τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Έμπολι μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε την εστία του Στέφανο Τουράτι με ένα δυνατό σουτ του Ματέο Κανσελιέρι από την άκρη της περιοχής, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 11′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Κανσελιέρι, στη συνέχεια η Φροζινόνε εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της άμυνας της Έμπολι και πήρε μέτρα στο γήπεδο, στο 20′ ο Μάρβιν Τσούνι σκόραρε από κοντά, ωστόσο, η φάση ελέγχτηκε από τους βοηθούς στο VAR και ακυρώθηκε λόγω off side.

Στο δεύτερο μισό η Φροζινόνε βρήκε τις ευκαιρίες της και τις εκμεταλλεύτηκε, στο 58′ ο Τσούνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με ένα εξαιρετικό τελείωμα, ενώ 16 λεπτά μετά ο Αριόν Ιμπραίμοβιτς διπλασίασε τα τέρματα της Φροζινόνε, η Έμπολι άργησε να βγάλει αντίδραση, στο 86′ ο Καπούτο έβαλε και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του, ενώ στο 87′ ακυρώθηκε ορθά και δεύτερο γκολ του. Στη συνέχεια η Έμπολι πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο, η Φροζινόνε κατάφερε να ανταπεξέλθει και πήρε το ”τρίποντο”.

Στο άλλο παιχνίδι, η Τορίνο επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, καταφέρνοντας να λυγίσει με 2-1 τη Σασουόλο και ισοβαθμεί στους 15 πόντους με τη Φροζινόνε.

Ο Σανάμπρια μόλις στο πέμπτο λεπτό άνοιξε το σκορ και σήκωσε το γήπεδο στο πόδι, αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση αφού στο 18′ ο Θόρστβεντ έγραψε το 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Τορίνο προσπαθούσε να περιορίσει επιθετικά την επικίνδυνη Σασουόλο και έψαχνε τις στιγμές της, βρίσκοντας εν τέλει το γκολ που έμελε να της χαρίσει τη νίκη με τον Βλάσιτς στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.