Επιστροφή στις νίκες για την Κοζάνη, 1-0 στη Θεσσσαλονίκη τον Καμπανιακό (vid. με δηλώσεις Ασλαμπάλογλου)

Στην τρίτη θέση του 1ου ομίλου της Super League 2 φιγουράρει η Κοζάνη, που πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Ευκαρπία, χάρη σε γκολ του Καλλέργη στο 83ο λεπτό.

Το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες άλλωστε να έχουν πρόσφατη παράδοση, καθώς αμφότερες συμμετείχαν στα μπαράζ ανόδου της περσινής Γ Εθνικής.

Ο τυπικά γηπεδούχος Καμπανιακός, που αγωνίστηκε σήμερα στο γήπεδο του Μακεδονικού στη Νέα Ευκαρπία, ήθελε σήμερα τη νίκη ώστε να βρεθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας, δεν τα κατάφερε όμως και θα αναζητήσει τους πολύτιμους βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια.

Η Κοζάνη ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 1ο λεπτό είχε σημαντική ευκαιρία με τον Καλλέργη, ενώ και στο 10ο λεπτό, είχε ένα καλό σουτ του Γραμμένου που απέκρουσε ο Γιακουμής.

Ο Καμπανιακός έφτασε με αξιώσεις στο 15′ στα καρέ του Μπογκντάνοβιτς, αλλά το σουτ του Παπαστεριανού κατέληξε άουτ.

Από το 25′ έως το 35, οι φιλοξενούμενοι είχαν απανωτές ευκαιρίες, με τους Ψάλτη, Ελ Ιντρίσι και Κοροβέση, με τον τελευταίο μάλιστα να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ.

Στο 46′ ο Καμπανιακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Έππα, βάζοντας…αναχώματα στην προσπάθεια της ομάδας για τη νίκη.

Στο 70ο λεπτό, η Κοζάνη προειδοποίησε με το σουτ του Καλλέργη, με τον ίδιο παίκτη να είναι τελικά αυτός που στο 83′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Καμπανιακός (Ηλίας Σαπάνης): Γιακουμής, Γιουκούδης, Πόζογλου, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Καθάριος Ν., Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος (90′ Καθάριος Π.), Παπαστεριανός, Τότσκα (65′ Μάνιος)

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Ίτσιος, Σουλιώτης, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος (84′ Δόρης), Νάτσος, Καλλέργης, Ψάλτης (67′ Ποζατζίδης), Γραμμένος (84′ Τζημόπουλος), Ελ Ιντρίσι (35′ λ.τ. Αποστολίδης)