Handball Premier : «Χτίζει» σερί ο ΠΑΟΚ, 32-22 τον Πανελλήνιο (vid)

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πανελληνίου εκτός έδρας, με 22-32, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με τις επιθετικές αρετές να ξεχωρίζουν και από τις δύο ομάδες, δημιουργώντας υψηλό σκορ, 5-3. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, πήρε σωστές αποφάσεις στην επίθεση, και με σερί 0-5, δημιούργησε προβάδισμα, 5-8. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 9-9, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα των τριών τερμάτων, 10-13, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 12-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε «φουριόζος», ανοίγοντας περισσότερο τη διαφορά του, 13-19, «χτίζοντας» επάνω σε αυτή. Παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ δεν έδωσε σε κανένα σημείο την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι, 20-29. Στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος κρατώντας την καλή του εικόνα, ανέβασε περισσότερο τη διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με 22-32.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 6-8, 9-9, 10-13, 12-15 (ημχ), 13-18, 14-21, 17-24, 18-27, 20-30, 22-32
Διαιτητές: Τόλιος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/3-2/4

Πανελλήνιος (Σαμαράς): Ακαλμπεντασβίλι 3, Δούγιας 4, Αναγνωστόπουλος 3, Δανέζης, Βερτζώνης, Τοκατζογλου 1, Παπαδόπουλος, Στάθης 6, Νάκος 2, Ρούσος, Σκουρτάι 1, Προκοπίου 1, Κουτουλογένης, Βλαχοθανάσης, Χατζηγιάννης 1

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης, Ελευθεριάδης 3, Παπαγεωργίου 1, Θ. Παπάζογλου 5, Κ. Κουκμίσης 2, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 1, Μαρίνος 1, Μπάτζιος, Ν. Κουκμίσης 2, Καλόμοιρος 5, Μποτσκάρεφ 4, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 6.