Handball Premier : Νίκη στο γκολ για την ΑΕΚ και “6×6” (photos+vid)

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 31-30 του ΑΣΕ Δούκα για την 7η αγωνιστική της Ηandball Premier.

Η «Ένωση» με αυτό το δίποντο, «πάτησε» την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, βάζοντας τέλος στο αήττητο του Δούκα, διεύρυνε το δικό της με 6 συνεχόμενες νίκες στo πρωτάθλημα. Δύο αγωνιστικά πρόσωπα για τον «Δικέφαλο», παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο ωραίο χάντμπολ, ενώ στην επανάληψη έδωσε την ευκαιρία στον Δούκα να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι.

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, πετυχαίνοντας γρήγορα πέντε τέρματα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη κάποιες στιγμές αδράνειας της άμυνας της ΑΕΚ, μειώνοντας σε 13-11. Η «Ένωση» έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Στίπε Μαντάλινιτς και τον Πάτρικ Μαρτίνοβιτς, κατάφερε να πάρει διαφορά έξι τερμάτων (16-10) πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, όμως ο Δούκας μείωσε ξανά σε 18-14.

Δύσκολα έβαλε ο Δούκας στην ΑΕΚ με την έναρξη του δεύτερου μέρους, μειώνοντας το σκορ σε 19-17. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την «Ένωση» να έχει ένα καλό πεντάλεπτο στο τέλος του αγώνα αποκτώντας ξανά προβάδισμα ασφαλείας (31-27), όμως η φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε ξανά λύσεις και μείωσε στο τελικό 31-30.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-7, 13-8, 16-11, 18-14 (ημχ), 19-16, 20-19, 22-21, 26-25, 29-27, 31-30
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 3/4-6/9

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 4.

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 3, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γερουλάνος 4, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης.