LaLiga : Με…φόρα από το Champions League η Σοσιεδάδ (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Κούμπο, που είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ, η Σοσιεδάδ κέρδισε 3-1 την ουραγό Αλμερία επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα στην La Liga.

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος η Σοσιεδάδ έφυγε με τη νίκη από το “Power Horse”, εκεί όπου επικράτησε 3-1 της τελευταίας του βαθμολογικού πίνακα Αλμερία για να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στην La Liga μετά τις 21 Οκτωβρίου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστα πράγματα, με τον Σαντίκ να έχει δοκάρι για τους Βάσκους στο 12ο λεπτό.

Στο ημίχρονο, ο Ιμανόλ Αλγουασίλ πέρασε στο ματς τον Κούμπο με τον Ιάπωνα να έχει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Ιάπωνας έκανε την πάσα στον Αϊχέν για να σεντράρει αυτός και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ του Οϊθαρθάμπαλ στο 62′ με τον αρχηγό να φτάνει τα 7 στο πρωτάθλημα.

Η Αλμερία ισοφάρισε στο 76′ όταν από σουτ του Λάζαρο ο Άλεξ Ριμέρο έκανε δύσκολη επέμβαση με τον Αρίμπας στο ριμπάουντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 88′, ο Ακιέμε μετά από κόρνερ του Κούμπο βρήκε την μπάλα με το χέρι και το πέναλτι δόθηκε μετά από επέμβαση του VAR για να κάνει το 1-2 στο 90+1′ ο Κάρλος Φερνάντεθ.

Η Σοσιεδάδ βρήκε και τρίτο γκολ στο 95′ με τον Θουμπιμέντι μετά από κεφαλιά-πάσα του Ελουστόντο από κόρνερ του Κούμπο.