Ανέτρεψε γρήγορα το σκορ και κρατάει το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ

Aγχωτικά αλλά δίκαια κρίνοντας από την εικόνα, ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού στην Τούμπα για την 11η αγωνιστική της Super League. Ο Δικέφαλος βρήκε δυο υπέροχα γκολ από τους Σαμάτα και Αντρίγια, ανατρέποντας – από το πρώτο ημίχρονο – το 0-1 που είχε διαμορφωθεί στο 20’.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 20ο λεπτό από το γκολ του Τορεχόν, αλλά για ακόμα μια φορά φέτος κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη χάρη στα γκολ των Σαμάτα (25΄) και Αντρίγια (36΄) πήρε σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας και πηγαίνει ήρεμος στη διακοπή.

Ο αγώνας ξεκίνησε με σημαντική φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Σάστρε έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, σέντραρε, ο Σαμάτα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ. Από εκεί και έπειτα ο Παναιτωλικός ανέβηκε και προσπάθησε να δημιουργήσει υπεραριθμίες στις πλευρές, κάτι που κατάφερε μεν, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Δικέφαλο.

Η επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 14ο λεπτό. Ο Σαμάτα κέρδισε φάουλ και ο Οζντόεφ ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Ρώσος εκτέλεσε εξαιρετικά, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καπίνο. Και από το πουθενά ο Παναιτωλικός λίγο αργότερα βρήκε γκολ.

Πιο συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Λιάβας σέντραρε, ο αμαρκάριστος Τορεχόν πλάσαρε μέσα από την περιοχή του Δικεφάλου, η μπάλα κόντραρε στον Σάστρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός δεν το χάρηκε για πολύ το προβάδισμα του.

Στο 25΄ οι παίκτες του ΠΑΟΚ άλλαξαν την μπάλα με ταχύτητα, ο Αντρίγια είδε την κάθετη κίνηση του Κωνσταντέλια, του έδωσε την μπάλα, αυτός βρήκε τον Σάστρε, που σέντραρε συρτά και δυνατά, με τον Σαμάτα να σκοράρει με όμορφο τακουνάκι. Ο Τανζανός φορ βρήκε ξανά δίχτυα στο 29ο λεπτό με το VAR να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ.

Το επόμενο όμως δεν μπορούσε να ακυρωθεί! Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με το δεξί πόδι επιχείρησε μια σέντρα-σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Καπίνο και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Σέρβο να σημειώνει ένα από τα πιο θεαματικά γκολ της σεζόν για το 2-1 των «ασπρόμαυρων» Η λήξη του πρώτου μέρους, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-1 και να έχει ανατρέψει το εις βάρος του σκορ.

Το πρώτο τέταρτο της επανάληψης δεν είχε να προσφέρει κάτι εκτός από βροχή και δυνατές μονομαχίες. Η πρώτη σημαντική φάση ήρθε στο 61΄ όταν ο Οζντόεφ σέντραρε, αλλά ο Σαμάτα δεν πρόλαβε να μπει στη τροχιά της και να την σπρώξει στα δίχτυα. Ο Λουτσέσκου ήθελε κάτι να αλλάξει στο μεσοεπιθετικό του κομμάτι και έτσι έριξε στο ματς τον Ντεσπόντοφ, έναν ποδοσφαιριστή με καλά χτυπήματα στημένων φάσεων και εξαιρετικό στο ένας με έναν.

Ο Λουτσέσκου συνέχιζε να φρεσκάρει την ενδεκάδα του και έριξε το ματς και τους Τόμας και Σβαμπ, προκειμένου να βρει ταχύτητα στην επίθεση και ηρεμία στη μεσαία του γραμμή.

Στο 80′ ο Κωνσταντέλιας όποτε έβρισκε χώρο δημιουργούσε ρήγματα, αλλά τα τελειώματα του ήταν άστοχα. Από εκεί και έπειτα ο Παναιτωλικός αναθάρρησε, αλλά το ανασταλτικό κομμάτι του Δικεφάλου λειτουργούσε σωστά. Η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 2-1 και τον Δικέφαλο να πηγαίνει με ηρεμία στη διακοπή.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Μεϊτέ, Οζντόεφ (76΄ Σβαμπ), Αντρίγια (89΄ Βιεϊρίνια), Μουργκ (64΄ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας και Σαμάτα (76΄ Μπράντον).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60΄ Οικονόμου), Ντουάρτε (83΄ Μπελεβώνης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (46΄ Μαυρίας), Χατζηθεοδωρίδης (74΄ Ντίας), Ντουάρτε, Πέδρο (74΄ Ξενιτίδης) και Σενγκέλια.