“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε από την Ηλιούπολη η Athens Kallithea

Δύσκολη αλλά άκρως σημαντική νίκη πέτυχε στη γειτονική Ηλιούπολη η Athens Kallithea.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Λουκίνα, με καθοριστικότερο το δεύτερο στο 83ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 14 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τα πρωτοπόρα Χανιά.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, η Athens Kallithea μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά του Λουκίνα. Μετά το γκολ το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποια ιδιαίτερη φάση για την ομάδα του Νίκου Παντέλη.

Η Ηλιούπολη μπήκε πιο αποφασιστικά στο 2ο ημίχρονο με τον Παντελίδη να απειλεί την εστία του Κώτσαρη στο 49ο λεπτό, εκτελώντας ένα σουτ που μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα βρήκε στο δοκάρι. Μόλις 10 λεπτά αργότερα στο 59ο λεπτό ο Μπαρμπόσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας με δυνατή κεφαλιά που καταλήγει στα δίχτυα της Καλλιθέας κάνοντας το 1-1.

Στο 83ο λεπτό ο Λουκίνας ξανά με κεφαλιά έβαλε την Καλλιθέα μπροστά στο σκορ, διαμορφώνοντας το 1-2 σκορ που παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης) : Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Ντέτλερ, Ασίγκμπα (76′ Τοπάλ), Γκοτσούλιας, Παντελίδης (85′ Μπαρμπάρο), Ράντοβατς (45′ Κρέτση), Φρίμπονγκ (45′ Μπαστακός), Ράμος, Βασιλούδης (85′ Άντο)

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης) : Κώτσαρης, Μεχίας, Romao, Μανθάτης (70′ Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Ματίγια (88′ Μαρότα), Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (70′ Νταμιάν Σίλβα), Ντεμέτριους (74′ Περέιρα), Κυνηγόπουλος (74′ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας