LaLiga : Ο Ράκιτιτς είπε “όχι” στην ήττα της Σεβίλλης στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας (vid)

Σεβίλλη και Μπέτις έμειναν στο 1-1 για τη 13η αγωνιστική της La Liga στο Σεβιγιάνικο ντέρμπι, με την Μπέτις να έχει πολύ περισσότερες και σημαντικές ευκαιρίες και εν τέλει να σκοράρει με τον Πέρεθ στο 72′, αλλά ο Ράκιτιτς με σουτ από πολύ μακριά ισοφάρισε στο 79′ και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Η Σεβίλλη πήρε από την αρχή την κατοχή της μπάλας, αλλά η Μπέτις ήταν αυτή που απειλούσε ουσιαστικά όλο το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Ίσκο δεν μπόρεσε να σοκάρει το Σάντσεζ Πιθκουάν αφού ο Ντμίτροβιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Ισπανού μόλις στο 1ο λεπτό.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι μάλιστα σκόραρε με τον Μπεγερίν μετά από εκτέλεση φάουλ στο 16′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ.

Ο Οκάμπος με ωραία κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βιέιτες στο 19′, στη μοναδική ευκαιρία της Σεβίλλης, ενώ ο Μιράντα έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 35΄, αφού ο Ντμίτροβιτς έσωσε το πρώτο του πλασέ, και στο «ριμπάουντ», ο Ισπανός έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η Μπέτις μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Πέρεθ εκτός περιοχής να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντμίτροβιτς. Εν τέλει οι ευκαιρίες έγιναν γκολ, και ο Πέρεθ σκόραρε στο 72′ μετά από στημένη φάση, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

H Σεβίλλη κατάφερε όμως να ισοφαρίσει το ματς, με απίστευτο σουτ του Ράκιτιτς από πολύ μακριά στο 79′.

To 1-1 έμεινε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς, αλλά τη Μπέτις νιώθει ότι θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από το ματς…