Όλο και…γκαζώνει η Νίκη Βόλου, 3-1 τον Ηρακλή

Η Νίκη Βόλου κυριάρχησε απόλυτα στο ματς της Νεάπολης και κέρδισε δίκαια 3-1 τον Ηρακλή που δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση.

Οι “κυανόλευκοι” της Θεσσαλίας, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, αποζημίωσαν στο μέγιστο τους φιλάθλους τους που κατέκλυσαν το γήπεδο.

Το βολιώτικο συγκρότημα ήταν το αφεντικό του αγώνα από το πρώτο λεπτό και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο πέτυχε τρία τέρματα, έχασε ευκαιρίες για πολλά περισσότερα και πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους οπαδούς της.

Το σκορ άνοιξε ο Μιράντα στο 41’, ο Παναγιωτίδης διπλασίασε τα τέρματα στο 59’, με τον Μιράντα να «σφραγίζει» τη νίκη στο 67’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ηρακλής μείωσε με τον Σπυρίδη στο 88’.

Χωρίς να σπαταλήσει ούτε ένα λεπτό και παρά τον «άγνωστο» αγωνιστικό χώρο η Νίκη ήταν απόλυτα κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο με τον Ηρακλή. Με συμπαγή άμυνα και μία τριάδα που έβγαζε μάτια στην επίθεση οι κυανόλευκοι θα πέτυχαν ένα τέρμα και θα μπορούσαν να κλειδώσουν το ματς αν ήταν πιο ουσιαστικοί στην τελική πάσα και ενέργεια.

Πριν τη συμπλήρωση του 2ου λεπτού η Νίκη απείλησε για το 1-0. Ο Μιράντα κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε με πάσα στον Μοράρ, το σουτ του οποίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βελλίδη. Στο 5’ ήταν η σειρά του Ριμπέιρο να απειλήσει, όμως το σουτ του Ριμπέιρο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ηρακλή.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά δεν αιφνιδίασε τον Βελλίδη που μπλόκαρε σταθερά. Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών ο Μοράρ έστρωσε στον Κυριακίδη, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Βελλίδης

Στο 16’ ο Ηρακλής απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Γκαραβέλη, με το σουτ του ΔοΪρανλή να περνά άουτ. Ο Κυριακίδης απάντησε με σουτ που μπλόκαρε ο Βελλίδης με διπλή προσπάθεια, στο 21’.

Η Νίκη πέτυχε το τέρμα που έψαχνε από το πρώτο λεπτό στο 41’. Ο Ριμπέιρο με προσωπική ενέργεια απέφυγε δύο αντιπάλους, πέρασε κάθετη στον Παναγιωτίδη που σέντραρε συρτά και παράλληλα της εστίας, με τον Μιράντα από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο στη Νεάπολη. Η Νίκη δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Ηρακλή που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό του πρώτου μέρους. Με τον Ηρακλή να προσπαθεί να μεταφέρει τη δράση στα καρέ της Νίκης η «δουλειά» των επιθετικών της Νίκης έγινε πιο εύκολη καθώς έβρισκαν πιο εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Βελλίδη.

Στο 53’ η Νίκη έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου 45λεπτου. Ο Μοράρ δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Μιράντα, παρά την πίεση γύρισε το σώμα του και σούταρε προς την εστία, με την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί δοκάρι του Βελλίδη

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η Νίκη πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Ναά έκανε την κούρσα από τα αριστερά, σέντραρε συρτά, με τον Παναγιωτίδη να σουτάρει στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Τζιώρας που είχε περάσει στη θέση του Μοράρ, κέρδισε πέναλτι όταν τσίμπησε την μπάλα πριν τον Βελλίδη, με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή να τον ανατρέπει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιράντα που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη που παρέμεινε όρθιος.

Με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να φρεσκάρει την ομάδα ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος. Στο 76’ ο Τοπαλίδης έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Κρητικό, όμως το σουτ του επιθετικού της Νίκης πέρασε ψηλά άουτ

Στο 88’ ο Ηρακλής μείωσε. Ο Σπυρίδης με προσωπική ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο και με αριστερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Κάσσος (70′ Τοπαλίδης), Να’α, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης (73′ Πέττας), Παναγιωτίδης (70′ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (57′ Κρητικός), Μιράντα, Μοράρ (57′ Τζιώρας)

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης) : Βελλίδης, Βιτλής, Δοϊρανλής, Γκμπενιόν (46′ Τόρες), Χρουσιέλ, Σιούτας, Σίλβα (46′ Καπίγια), Χειρίτραντας, Έμπο (46′ Σπυρίδης), Κουντουριώτης (77′ Δασκαλάκης), Κούστα (70′ Λύγκας)