Το…χρέος της η ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία, “άνοιξαν λογαριασμό” Αραούχο και Μάνταλος (vids)

Μετά από την ήττα στην Ευρώπη με τη Μαρσέιγ (0-2), η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 της Λαμίας στην OPAP Arena για την 11η αγωνιστική της Super League.

Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Αραούχο σημείωσε το 2-0 δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Μάνταλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η «Ένωση» είχε από την αρχή του παιχνιδιού την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Στο 10ο λεπτό ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ μετά από φάση διαρκείας. Ο Ελίασον έκανε το γέμισμα, ωστόσο, οι αμυντικοί της Λαμίας δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Αραούχο. Εκείνος προσπάθησε με ψαλιδάκι να βρει τα αντίπαλα δίχτυα χωρίς επιτυχία, ο Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι χάρισε το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Στο 31′, η «Ένωση» είχε μια τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν από αριστερά ο Γκατσίνοβιτς, είδε τον Λιβάι να βρίσκεται λίγο έξω από τη μικρή περιοχή. Ο Γκαρσία πήρε την πάσα, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Τελικά, ο Αραούχο με μια ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή έκανε αριστερό σουτ και σημείωσε το 2-0 στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Λαμία προσπαθούσε να απαντήσει σε αντεπιθέσεις, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Στάνκοβιτς. Η μεγαλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από τον Καρλίτος στο 40′, ο οποίος με δυνατό σουτ από μακριά ανάγκασε τον κίπερ της ΑΕΚ να… ξεμουδιάσει. Η μπάλα τελικά βγήκε άουτ.

Ο Ελίασον κόντεψε να στείλει την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών γκολ. Στο 42′ απείλησε τον Κοσέλεφ με κεφαλιά, αλλά εκείνος μπλόκαρε με το χέρι.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και τη δυνατότητα να δημιουργήσει φάσεις. Από την άλλη, η Λαμία εξακολουθούσε να βγαίνει στις αντεπιθέσεις, ενώ, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και την κούραση των παικτών του Αλμέιδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή φάση στον 71′ με τους Τσούμπερ, Πισάρο και Πόνσε να συνεργάζονται όμορφα, αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στον Τζανετόπουλο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή από αριστερά σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Κοσέλεφ και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον Έλληνα μέσο. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, το όποιο και ευστόχησε.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (77′ Πήλιος), Κάλενς, Βίντα, Σιντιμπέ (62′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (69′ Πισάρο), Ελίασον, Αραούχο (69′ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία (69′ Πόνσε).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (46′ Τόσιτς), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Σαντάνα, Σλίβκα (83′ Τσιλιανίδης), Αμαράλ, Μαρτίνεθ (73′ Λόνγκο), Τσιλούλης (46′ Τζανδάρης), Καρλίτος (73′ Μάλτσι).