LaLiga : “Αγρίεψε” στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισε το ματς η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό, όμως δεν το έβαλε κάτω κατάφερε όχι μόνο την ανατροπή, αλλά και να φτάσει στο 3-1 κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Η ομάδα της Μαδρίτης χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και έναν φανταστικό Αντουάν Γκριεζμάν να κάνει τη δουλειά ξανά και να σκοράρει το 169ο γκολ του για την ανατροπή με τη Βιγιαρεάλ (3-1) και να πιάσει τον Αδριάν Εσκουδέρο και να γίνει ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, πίσω μόνο από τον Λουίς Αραγονές που έχει 173.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού μετά την απομάκρυνση του Πατσέτα κυνήγησε την έκπληξη αλλά έμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η Βιγιαρεάλ που κατέβηκε στη Μαδρίτη με υπηρεσιακό προπονητή τον Μιγκέλ Άνχελ Τένα εν αναμονή της επισημοποίησης της συμφωνίας με τον Μαρθελίνο, προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Μορένο στο 20ό λεπτό και είχε φάσεις και για δεύτερο γκολ.

Οι Μαδριλένοι έφεραν το ματς στην ισορροπία με τον Βίτσελ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος για να βρουν το γκολ της ανατροπής με υπομονή.

Ο Κόκε βρήκε στην πλάτη της άμυνας την κίνηση του Γιορέντε από τα δεξιά και ο Ισπανός γύρισε παράλληλα για τον Γκριεζμάν που σκόραρε το ιστορικότερο γκολ της καριέρας του και σφράγισε την ανατροπή στο 80′. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Λίνο στο 85′ για να πανηγυριστεί έξαλλα η επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα στα Κανάρια Νησιά.