Ασταμάτητη στα τελευταία ματς η Νίκη Βόλου, πέρασε και από τη Μυτιλήνη

Η Νίκη Βόλου παίζει στα τελευταία παιχνίδια με σπασμένα… φρένα και σήμερα, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της SL2, πέρασε “αέρας” και από τη Μυτιλήνη, κερδίζοντας 2-0 τον Αιολικό.

Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο τρίποντο των “κυανολεύκων” της Θεσσαλίας, που εκμεταλλεύτηκαν το «στραβοπάτημα» του Λεβαδειακού και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στους 7 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου «καθάρισε» μέσα σε 12 λεπτά τον αντίπαλό του, είχε τις ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε διαχείριση του σκορ και των δυνάμεων του, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν σε κανένα χρονικό σημείο του ματς. Η Νίκη άνοιξε το σκορ στο 5’ με τον Ριμπέιρο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Κρητικό στο 12’.

Η Νίκη στην πρώτη, οργανωμένη, επιθετική της προσπάθεια άνοιξε το σκορ. Ο Κρητικός αφού απέφυγε όποιον αντίπαλο προσπάθησε να τον ανακόψει, σέρβιρε την κατάλληλη στιγμή στον Ριμπέιρο που με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Πριν ο Αιολικός κάνει την προσπάθειά του να αντιδράσει, η Νίκη πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Κρητικός από «σερβιτόρος» πήρε τον ρόλο του εκτελεστή και αφού στο 9’ είδε το σουτ που επιχείρησε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-2, με την πάσα «πάρε-βάλε» να πιστώνεται στον Παναγιωτίδη.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν «αναιμική» με τη Νίκη να συνεχίζει να απειλεί και με τρίτο τέρμα. Στο πεντάλεπτο 15’-20’ οι κυανόλευκοι απείλησαν για το 0-3. Αρχικά στο 15’ το σουτ του Κρητικού μπλόκαρε ο Μιλόγεβιτς και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναγιωτίδης είδε την μπάλα να περνά μόλις άουτ σε δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Ο Αιολικός ανέβασε τις γραμμές του, όμως ήταν ακίνδυνος καθώς η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν υποδειγματική. Μόλις στο 33’ ο Απόστολος Χαραλαμπίδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή, μήπως και αλλάξει το ρου του αγώνα. Η μοναδική απειλή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 43’ όταν σε κόρνερ του Ζάκαριτς την κεφαλιά πήρε ο Βολιώτης Νούλας, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι πιέζοντας ψηλά όμως η αμυντική λειτουργία της Νίκης ήταν υποδειγματική με αποτέλεσμα οι προσπάθειες των παικτών του Απόστολου Χαραλαμπίδη να μη δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Γκαραβέλη.

Στη μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων, ο Μανούσος εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ, βγάζοντας τον Ζάκαριτς σε θέση βολής, όμως το σουτ του επιθετικού του Αιολικού ήταν άστοχο, με τη φάση να καταγράφεται στο 57’.

Στο 78’ η Νίκη είχε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματά της, ωστόσο το σουτ του Γαβριηλίδη από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μιλόγεβιτς. Ο Ανδρέου στο 87’ λίγο πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ του Κρητικού όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Αιολικός (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο (46′ Σινγκ), Κολλαράς, Λουμανσρούμπεν (33′ Νούλας), Γιοκέ, Μανούσος, Ζάκαριτς (76′ Ιωάννου), Ενομό, Καρανίκας (33′ Μούχαλης), Σριντς (76′ Κριμιτζάς), Τριανταφύλλου

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Κάσσος, Νάα, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης (86′ Μέτσε), Παναγιωτίδης (46′ Γαβριηλίδης), Λίταινας (59 Πέττας), Ριμπέιρο (59′ Τοπαλίδης), Κρητικός, Τζιώρας (69′ Μοράρ)