Handball Premier : Εντυπωσιακό ματς στο Δαΐς, νικητής ο Δούκας

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ελληνικό χάντμπολ, ο Δούκας πήρε τη νίκη επί του Διομήδη με 29-27 και απέκτησε προβάδισμα στον βαθμολογικό πίνακα απολαμβάνοντας μόνος την 3η θέση.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο Διομήδης είχε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με +5 (3-8 και 5-10), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν στο γκολ (12-13) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, συνεχίστηκε η αντεπίθεση του Δούκα και στο 36’ ισοφάρισε σε 15-15, ενώ στο 37’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με γκολ του Γερουλάνου.

Ο Διομήδης έφερε και πάλι την ισορροπία στο ματς (18-18) όμως οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν μια διαφορά 4 τερμάτων που τη διατήρησαν μέχρι το τέλος και έφτασαν στην επικράτηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο χτύπησε στο γόνατο ο διεθνής αριστερός ίντερ του Δούκα Χρήστος Μυλωνάς και δεν μπόρεσε να επανέλθει. Η κατάσταση του θα εκτιμηθεί τα επόμενα 24ωρα.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-6, 5-8, 7-10, 9-11, 12-13(ημχ.), 14-15, 18-17, 20-18, 23-20, 27-24, 29-27.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/4 – 2/2

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 4, Χατσατουριάν, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 2, Χουρσουντιάν 1, Γερουλάνος 2, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 2, Κοβάνης 1, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλυρης, Δικαιούλιας 4.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 1, Τσάκαλος 1, Τσέλιος, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 2, Ασβεστάς, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος 1, Κωστακίδης 5, Μανθος 3, Μπεκιάρης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 10, Στεφανίτσης 4.