“Φιλί ζωής” για τον Αιολικό, 1-0 στο Πολύκαστρο

Σπουδαία νίκη κατέκτησε ο Αιολικός μέσα στο Πολύκαστρο επί του Απόλλωνα Πόντου με σκορ 1-0, σε μια από τις πιο μεστές εμφανίσεις του φέτος.

Χρυσός σκόρερ ο Ντράγκολιουμπ Σρνιτς στο 56ο λεπτό, σε μια φάση που ξεκίνησε από την πίεση ψηλά του Γιώργου Μανούσου, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και έβγαλε τετ α τετ τον Σέρβο μέσα, που «τρύπωσε» ανάμεσα σε αμυντικό και τερματοφύλακα πλασάροντας εύστοχα για το 0-1.

Με τον Μπάμπη Πενταρβάνη στον πάγκο ως υπηρεσιακό τεχνικό, αφού ο Μπόμπαν Κριτσμάρεβιτς αναλαμβάνει επίσημα καθήκοντα από Δευτέρα, ο Αιολικός έπαιξε με περίσσιο πάθος, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες στη μεσαία γραμμή.

Η ομάδα της Μυτιλήνης κατόρθωσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στο πρώτο 45λεπτο, όταν έπαιζε με κόντρα τον δυνατό αέρα, έχοντας μια μόνο αδράνεια σε όλο το ματς, όταν ο Αμπουντού σημάδεψε το δοκάρι του Ντόκιτς (12’), ο οποίος ήταν εξαιρετικός όποτε χρειάστηκε, εγείροντας ερωτηματικά για τον παραγκωνισμό του στα τελευταία ματς.

Στην επανάληψη, με τον άνεμο υπέρ του, ο Αιολικός πίεσε τον Απόλλωνα Πόντου και αν ήταν πιο συγκεντρωμένος στην τελική πάσα ίσως είχε τελειώσει το ματς νωρίτερα. Μελανό σημείο η αποβολή του Καρανίκα με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα, για λεκτικό διαπληκτισμό με παράγοντα των γηπεδούχων.

Με το βαθμολογικό τρίποντο ο Αιολικός ανάσανε βαθιά, μένοντας σε επαφή με τις ομάδες που κυνηγά, σε μια αγωνιστική με εκπλήξεις.

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Κάρδαρης, Ίννος, Μουμίν, Αμπουντού, Ακουάντο, Μπλανκ Καζάου, Ντε Τόμας (ενημερώνονται οι αλλαγές)

Αιολικός (Μπάμπης Πενταρβάνης): Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Κολλαράς, Γιόκε (80′ Μουχάλης), Μανούσος, Ζάκαριτς (2′ λ.τ. Τριανταφυλλάκος), Ενομό, Καρανίκας, Κάτσε, Σέρνιτς (80′ Λούμανσρούμπεν), Τριανταφύλλου