Ο Γιούχτας έβαλε…φρένο στα Χανιά!

Χωρίς νικητή αλλά και σκορ ολοκληρώθηκε το μεγάλο κρητικό ντέρμπι ανάμεσα στον Γιούχτα και τα Χανιά.

Η πρώτη φετινή ισοπαλία είναι έτσι γεγονός για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, η οποία προσπάθησε μέχρι το τελευταίο λεπτό να φτάσει στο γκολ και να πάρει την πολύτιμη νίκη, χωρίς να τα καταφέρει.

Στο 40ό λεπτό τα Χανιά σκόραραν με τον Κόλα όμως το τέρμα ακυρώθηκε από τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη για επιθετικό φάουλ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά έψαξαν με αξιώσεις το 0-1, χάνοντας πολλές ευκαιρίες ενώ και ο Γιούχτας θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 76’ με τον Αλεξόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 6′ όταν ο Νίκολιτς έβγαλε τη σέντρα με τον Μάναλη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι του Πρινιωτάκη.

Ο Γιούχτας απάντησε στις ευκαιρίες στο 9′ με τον Νοικοκυράκη να έχει μπροστά του χώρο να σουτάρει, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι πράσινοι απείλησαν ξανά στο 11′ με τον Αλεξόπουλο να πατάει περιοχή να βγάζει συρτή σέντρα τον Ροβίθη να προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας, όμως ο Καλογεράκης διάβασε τη φάση και μπλόκαρε.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη πάτησε περιοχή στο 23′ με τον Ελευθεριάδη να κάνει το πλασέ όμως ο Πρινιωτάκης ήταν εκεί και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 32′ τα Χανιά απείλησαν ξανά με την κεφαλιά του Μάναλη, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπουτσάκης έκανε σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ με τον Κόλα, όμως αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ. Από εκεί και μετά δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος, ωστόσο στο ο Γιούχτας μπήκε καλύτερα και σπατάλησε μια ευκαιρία με τον Νοικοκυράκη να έχει χρόνο και χώρο να κάνει κάτι καλό, ωστόσο στην τελική προσπάθεια έχασε την μπάλα.

Ένα λεπτό μετά τα Χανιά απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Σιλά να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως ο Πρινιωτάκης ήταν εκεί και μπλόκαρε.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 62’ με τον Νίκολιτς να βγάζει τη σέντρα, ο Ελευθεριάδης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο τελευταίο τέταρτο ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον Γιούχτα να χάνει τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 76’ μετά από ωραία μπαλιά του Νοικοκυράκη, ο Αλεξόπουλος βγήκε τετ α τετ με τον Καλογεράκη, με τον κίπερ των Χανίων να αποκρούει.

Ένα λεπτό μετά και στην κόντρα επίθεση τα Χανιά απείλησαν με την κεφαλιά του Κόλα, όμως ο Πρινιωτάκης έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το μηδέν. Στο 79΄ο Ελευθεριάδης έχασε γκολ σε κενή εστία μετά το γύρισμα του Κόλα στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Από εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε η μεγάλη ευκαιρία δεν ήρθε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Μπουτσάκης (77’ Βρεττός), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (83’ Κίσσας), Ροβίθης (68’ Κωστανάσιος), Μπρους, Αλεξόπουλος (83’ Δασκαλάκης)

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (80’ Κατσούρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Λεμονής, Εντγκαρ (46’ Ντίας), Τσέλιος (54’ Μούλερ), Κόλα, Ελευθεριάδης (80’ Μάνος), Μάναλης