Μεγάλη νίκη του Μακεδονικού στον Βόλο, έχασε έδαφος η Νίκη

Ένα σπουδαίο “διπλό” πανηγύρισε ο Μακεδονικός, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Νεάπολη, έδρα της Νίκης Βόλου και ανέβηκε στην 4η θέση, ισόβαθμη στους 13 με την Κοζάνη.

Από την άλλη πλευρά, οι “κυανόλευκοι” διέκοψαν ένα σερί πέντε νικών και έχασαν σημαντικό έδαφος στην κορυφή.

Στο 6ο λεπτό, ο Μακεδονικός προειδοποίησε με το σουτ του Ζαφειράκη, που κατέληξε ελάχιστα άουτ και στο 25′, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν δις, αρχικά σε σουτ του Γαβριηλίδη από το ύψος του πέναλτι και στην επαναφορά με τον Σιμόνι, που δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

Στο 29′, η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε. Ο Ραμίρεζ από δεξιά γύρισε παράλληλα με την εστία, ο δραστήριος Ζαφειράκης έπιασε το πλασέ στην κίνηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γκαραβέλη (0-1).

Τέσσερα λεπτά μετά, η Νίκη απείλησε με την ισοφάριση όταν ο Ριμπέιρο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως το σουτ από τα τρία μέτρα απέκρουσε ο Σαραγιώτης πάνω στη γραμμή.

Σύντομα όμως καταγράφηκε μια ακόμη καλή στιγμή για τον Μακεδονικό, και πάλι με τον Σιμόνι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Σαν να μην έφτανε ο αιφνιδιασμός με το γκολ για τη Νίκη, στο 41′ και σε μια αντεπίθεση του Μακεδονικού, ο Ραμίρεζ πάσαρε στον Παναγιωτούδη, αυτός έκανε την επικίνδυνη συρτή σέντρα, και ο Αναστασίου στην προσπάθεια να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-2).

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στη μείωση του σκορ, αλλά ο Ριμπέιρο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

Το σοκ ήταν έκδηλο στην πλευρά των γηπεδούχων, που θέλησαν να μπουν δυνατά στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Μακεδονικός ήταν αυτός που κατέγραψε μια καλή ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 47′, ο Σιμόνι απέφυγε τον αντίπαλό του, σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Ανδρέου απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Από το 60′ και έπειτα, η Νίκη Βόλου ανέβασε την πίεση της. Στο 61′, μετά από πολιορκία της εστίας του Μακεδονικού, ο Μοράρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Περντρέου.

Στο 69′ οι “κυανόλευκοι” είχαν την πιο καλή ευκαιρία να μπουν ξανά στο ματς. Ο Πολίτης έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσουκάνη και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Περντρέου όμως απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοράρ, μέσα σε επιδοκιμασίες από τους συμπαίκτες του.

Στο 81′ ο Ριμπέιρο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε στην κλειστή γωνία της εστίας με τον Περντρέου έδιωξε σε κόρνερ.

Το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι ήρθε στο 89ο λεπτό. Ο Σίλβα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κάσσος πήδηξε για την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ανίκητου μέχρι εκείνο το σημείο Περντρέου.

Στα 7 περίπου λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο, η Νίκη δεν κατέγραψε κάποια καλή στιγμή στα καρέ του Μακεδονικού, και έτσι οι “πράσινοι” αποχώρησαν από τη Νεάπολη με μια σπουδαία νίκη.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Γκαραβέλης, Κάσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Αναστασίου (56′ Να’α), Κυριακίδης (77′ Πέττας), Παναγιωτίδης (67′ Τζιώρας), Γαβριηλίδης (46’Λίταινας), Ριμπέιρο, Κρητικός (67′ Πολίτης), Μοράρ

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς) : Περντρέου, Χασάνογλου, Τσιλιγγίρης (73′ Λυμπεράκης), Σαραγιώτης, Πέδρο Σίλβα, Χάσεκ (84′ Σανγκινέτι), Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ (84′ Μελετίδης), Ζαφειράκης (63′ Λεωνιδόπουλος), Τσουκάνης, Σιμόνι (73′ Μπιανκόνι)