Bundesliga : Η διακοπή δεν…άγγιξε καν τη Λεβερκούζεν, “χάλασε” όμως το σερί της Λειψίας! (vids)

Από εκεί που σταμάτησε πριν τη διακοπή, συνέχισε η Λεβερκούζεν, που πέρασε σαν…σίφουνας από το Weserstadion!

Αυτή τη φορά το θύμα για το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο ήταν η Βέρντερ Βρέμης της οποίας και επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας. Το αυτογκόλ του Ολιβιέ Ντεμάν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 42′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με… δράστη τον Φρίμπονγκ. Το σκηνικό της αναμέτρησης παρέμεινε το ίδιο και στην επανάληψη με τον Γκριμάλντο να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 76′ με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Ντόρτμουντ τα χρειάστηκε απέναντι στην Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι των Μπορούσια, αλλά πήρε τη νίκη με 4-2 με ανατροπή. Οι Ρόκο Ράιτς και Μανού Κονέ έβαλαν μπροστά στο σκορ τα “πουλάρια” στο πρώτο ημίωρο του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω πριν από το ημίχρονο. Μάρσελ Ζάμπιτσερ και Νίκλας Φίλκρουγκ ισοφάρισαν σε δύο λεπτά και στο 45′ ο Τζέιμι Μπάινοου Γκίτενς ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Το μομέντουμ ήταν με το μέρος των παικτών του Έντιν Τέρζιτς που συνέχισαν να ψάχνουν γκολ και στο 2ο ημίχρονο, όμως η αστοχία κι ο Μόριτς Νίκολας κράτησαν την αγωνία στο “κόκκινο” μέχρι την τελευταία στιγμή. Στην τελευταία φάση του αγώνα κι ενώ ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ είναι ανέβει στην αντίπαλη περιοχή σε κόρνερ, ο Ντόνιελ Μάλεν έκλεψε και έφτασε μέχρι την κενή εστία για το τελικό 4-2.

«Γκέλα» εντός έδρας για την Φράιμπουργκ, αφού η Ντάρμσταντ κατάφερε να της αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χόνσακ στο 18’, βάζοντας δύσκολα στην προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού. Η Φράιμπουργκ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με τον Χέλερ (35’), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, και αρκέστηκε στην ισοπαλία.

Η Λειψία την «πάτησε» στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, καθώς έφυγε ηττημένη με 2-1 και έμεινε εκτός τετράδας. Οι «Ταύροι» ισοφάρισαν το γκολ του Βίντ, που είχε δώσει προβάδισμα στη Βόλφσμπουργκ από νωρίς, αλλά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, και αποχώρησε με «σκυμμένο» το κεφάλι.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Ουνιόν έσωσε τον βαθμό στο φινάλε, αλλά το 1-1 με την Άουγκσμπουργκ δεν της αρκούσε, ώστε να «ξεκολλήσει» από την επικίνδυνη ζώνη.