Serie A : Η Σαλερνιτάνα έριξε στο…καναβάτσο τη Λάτσιο! (vid)

Αν και βρέθηκε να χάνει, η Σαλερνιτάνα γύρισε στο δεύτερο μέρος το εντός έδρας ματς με τη Λάτσιο (2-1) και δεν την άφησε να πλησιάσει την 4άδα.

Μετά το ήρεμο πρώτο 20λεπτο, το ματς απέκτησε ζωή, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη μεγάλη φάση στο 24′ με το οριζόντιο δοκάρι του Μπόχινεν μετά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, με τους Λατσιάλι να γίνονται στη συνέχεια επικίνδυνοι με Φελίπε Αντερσον και Μάρουσιτς. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πλησίαζε συνεχώς στην αντίπαλη περιοχή και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 39′ οι Ρωμαίοι διαμαρτυρήθηκαν για μαρκάρισμα του Γκιόμπερ στον Ιμόμπιλε, με τον διαιτητή να πάει τελικά στο VAR και να δείχνει στη συνέχεια το σημείο του πέναλτι, από όπου ο αρχηγός της Λάτσιο έκανε το 0-1 στο 43′.

Το πρώτο ημίχρονο, επομένως, έκλεισε καλά για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, στο δεύτερο όμως τα πράγματα στράβωσαν… Στο 55′ ο Ντανίλιουτς σέντραρε, ο Καντρέβα γύρισε με το κεφάλι, ο Προβεντέλ δεν απομάκρυνε καλά και τελικά ο Καστάνος έκανε το 1-1, για να ακολουθήσει στο 66′ το 2-1 με το δυνατό σουτ του -πρώην Λατσιάλε- Καντρέβα!

Οι Ρωμαίοι προσπάθησαν στη συνέχεια να πιέσουν αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν στην ισοφάριση, με συνέπεια η ήττα να μην αποφευχθεί, την ίδια ώρα που η Σαλερνιτάνα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με τον Πίπο Ιντσάγκι και ελπίζει σε καλύτερη πορεία από εδώ και πέρα.