Αναγέννηση για…φίλημα ξανά, επικράτησε και της Νίκης Βόλου!

Θεσσαλικό ντέρμπι φιλοξένησε το απόγευμα της Κυριακής (26/11) το Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας με την Αναγέννηση να επικρατεί της Νίκης Βόλου με 2-0.

Για δεύτερο σερί εντός έδρας ντέρμπι η “κιτρινόμαυρη” κράτησε ανέπαφη την εστία της, πέτυχε δυο γκολ σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και με 2-0 κέρδισε δίκαια τη Νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ. Στο 73′ η Αναγέννηση κατάφερε να προηγηθεί με τον Σταμόπουλο και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με ατομική προσπάθεια του Βερνάρδου.

Στο 4′ ο Μόραρ σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 10′ ο Λίταινας σούταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου.

Στο 14′ ο Ξύδας έπιασε το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 34′ ο Κοζορώνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κονίγλιο έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι ενώ στην επαναφορά ο Γκαραβέλης απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 41′ ο Μόραρ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 43′ το σουτ του Κρητικού πέρασε άουτ.

Στο 52′ ο Κοζορώνης σούταρε από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 59′ το σουτ του Παναγιωτίδη μπλόκαρε σταθερά ο Τσέλιος.

Στο 68′ ο Παναγιωτίδης έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση ο Τσέλιος μπλόκαρε.

Στο 73′ ο Ανδρικόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Σταμόπουλος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0)

Στο 76′ ο Βερνάρδος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 2-0.

Στο 82′ ο Κοζορώνης σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 88′ το σουτ του Βερνάρδου μπλόκαρε σταθερά ο Γκαραβέλης.

Στο 92′ το απευθείας φάουλ του Κοζορώνη σπέρασε πάνω από την εστία του Γκαραβέλη.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Κοζορώνης (90+2′ Παπαδάκος), Κοκκίνης (85′ Κορέλας), Ξύδας (69′ Βερνάρδος), Μπούζας, Κονίλιο (90+2′ Ζάγγος).

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (63′ Γαβριηλίδης), Ριμπέιρο (46′ Μιράντα), Κρητικός (69′ Πολίτης), Μοράρ (69′ Τζιώρας).