Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τον Αιολικό

Ο Αιολικός πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 με 4-2 απέναντι στον Καμπανιακό, στο ντεμπούτο του Σλόμποταν Κριτσμάρεβιτς στον πάγκο της ομάδας.

“Μεταμορφωμένη” και με περισσότερες λύσεις επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα της Μυτιλήνης, κατέκτησε ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης από την οποία κατάφεραν να φτάσουν στη Λέσβο μόνο 16 ποδοσφαιριστές. Καλός αγωνιστικός ρυθμός στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και για τις δύο ομάδες.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάτησαν από νωρίς με αξιώσεις στην αντίπαλε περιοχή. Ο Αιολικός άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ του Ενομό, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού.

Στο 19′ ο Γιώργος Μανούσος μετά από ασίστ του Τριανταφύλλου, έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνία της αντίπαλης εστίας για το 2-0. Στο 30ο λεπτό ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Γιακουμής πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου τραυματίας στον ώμο μετά από σύγκρουση του με τον Γιώργο Μανούσο, με τον Κασαπίδη να τον αντικαθιστά.

Ο Αιολικός συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, ωστόσο στο 42ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Καμπανιακού σε ανατροπή του Γαρύφαλλου από τον Τριανταφύλλου. Ο Γιουκούδης νίκησε τον Ντόκιτς, ο οποίος έπεσε από τη σωστή γωνία.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καμπανιακός προσπάθησε να βρει την ισοφάριση, όμως στο 66ο λεπτό ο Γιοκέ απλοποίησε τα πράγματα σημειώνοντας ανενόχλητος το 3-1 μετά από σέντρα του Κόρντιτς. Τρία λεπτά αργότερα ο Γιοκέ έγινε δημιουργός και ο Ενομό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κλείδωσε τη νίκη για τον Αιολικό πετυχαίνοντας το 4-1. Μετά από αντεπίθεση, ο Μανιός στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αιολικός (Σλόμποταν Κριτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Σινγκ, Κολλαράς, Λοχμανσρόμπεν (46′ Κόρντιτς), Γιοκέ (72′ Κριμιτζάς), Μασούσος, Ενομό, Μουχάλης (85′ Καγκελίδης), Τριανταφυλλάκος (72′ Γκιάσι), Κάτσε (68′ Νούλας), Τριανταφύλλου

Καμπανιακός (Ανέστης Τσιτενίδης/Εμιλιάνο Χαλιλάι) : Γιακουμής (29′ λ.τρ. Κασαπίδης), Καθάριος Π., Γιουκούδης, Προσκυνητόπουλος (60′ Σαρβανίδης), Μπούσης (60′ Βοσκόπουλος), Καθάριος Ν. (71′ Μάνιος), Έππας (71′ Καράμπελας), Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός, Φροσύνης, Τότσκα