Επιστροφή στο «σπίτι» και πρώτη νίκη για την Καρδίτσα (vid)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε η Καρδίτσα, με 84-68 επί του Λαυρίου, στην επιστροφή στην έδρα της μετά από επτά αγωνιστικές.

Οι Θεσσαλοί που δεν είχαν αγωνιστεί ξανά φέτος στο γήπεδό τους, λόγω των προβλημάτων που είχαν δημιουργηθεί από την κακοκαιρία, έπαιξαν για πρώτη φορά εντός έδρας και κατάφεραν να πάρουν και την πρώτη τους νίκη στη σεζόν. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Λαυρίου γνώρισε την τετάρτη διαδοχική της ήττα και υποχώρησε στο 3-5.

Για τους γηπεδούχους που έτρεξαν μεγάλα σερί ανοίγοντας τη διαφορά κάθε φορά που το Λαύριο πλησίαζε στο σκορ, ο Σάιμπερτ ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ενώ συμπαραστάτες του ήταν οι Γουάιτ και Σμιθ που σημείωσαν από 12 πόντους και ο «διπλός» Κλάσεν με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Ντα Τζούλιους με 16 πόντους αλλά και 7 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Λαύριο και ακολούθησαν οι Καστανέδα με 13 (και 8 ριμπάουντ) και Καββαδάς με 10 (και 7 ριμπάουντ).

Από την αρχή της αναμέτρηση οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα. Προηγήθηκαν με 13-5 στο πεντάλεπτο ενώ παρά το ροκάνισμα της διαφοράς από το Λαύριο (13-12) έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 21-14. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου σε 23-19 όμως η Καρδίτσα τρέχοντας σερί 16-0 άνοιξε τη διαφορά ξεφεύγοντας με 20 πόντους και το σκορ 39-19. Το Λαύριο αντέδρασε μειώνοντας σε 43-29 όμως οι Θεσσαλοί πήγαν στα αποδυτήρια με +17 (46-29).

Οι Γουάιτ και Σμιθ συντήρησαν το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας τους και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Καρδίτσα να προηγείται με 56-39 στο 25′, ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Κώστα Μέξα έβγαλαν αντίδραση. Αρχικά με σερί 8-0 μείωσαν σε 56-47 και στη συνέχεια σε 60-52. Οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα λύσεις και ξέφυγαν εκ νέου με 71-58 με την ομάδα της Λαυρεωτικής όμως να πλησιάζει και πάλι και να μειώνει με τον Μουρ σε 72-65 στο 35′. Στο επόμενο τετράλεπτο όμως οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου με σερί 10-0 ξέφυγαν και πάλι με +17 (82-65) ενώ κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για πάνω από πέντε αγωνιστικά λεπτά, έφτασαν στη νίκη με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68.