Πέτυχε ένα γρήγορο γκολ η ΑΕΚ κιι αυτό έφτασε!

Ένα γρήγορο γκολ του Τσούμπερ μόλις στο 7ο λεπτό ήταν τελικά αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα στους “κρύους” λόγω του ψύχους Ζωσιμάδες.

Η ΑΕΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες αλλά όσο δεν σημείωνε γκολ, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πάντα μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα, ο Παμλίδης λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Η Ένωση έφτασε τους 27 βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός (αμφότεροι έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος αγωνίζεται σε λίγη ώρα στο Βικελίδης) και τα βλέμματα όλων πλέον είναι στην Μπράιτον.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την μπάλα στα πόδια της και τον ΠΑΣ Γιάννινα να περιμένει στα καρέ του για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και την πλάτη της άμυνας της Ένωσης. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν από νωρίς με το πόδι στο γκάζι και δημιουργούσε διαρκώς τελικές στα καρέ του Κλέιμαν.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει και με την ωραία ανάπτυξη της μπάλας, με τον Τσούμπερ να εκτελεί ωραία μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά όμως ο ΠΑΣ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του στο παιχνίδι με τον Στάνκοβιτς να σταματά το σουτ του Μπάλαν και τον Παμλίδη να αστοχεί εξ επαφής.

Ακολούθως η Ένωση επέβαλε το παιχνίδι της και είχε διαρκώς τελικές για να σκοράρει με τον Κλέιμαν να αντιδρά όπου χρειάστηκε. Η σημαντικότερη στιγμή ήταν στο 27ο λεπτό με το δοκάρι του Τσούμπερ και τη νέα προσπάθειά του που κατέληξε λίγο άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι μέχρι και το 40ο λεπτό συνέχισαν να απειλούν τα καρέ του ΠΑΣ, κυρίως με τον Γκατσίνοβιτς, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ πάτησε φρένο και έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ακόμα περισσότερο την μπάλα στα πόδια της.

Οι κιτρινόμαυροι απειλούσαν κυρίως από τα άκρα, όμως σε ελάχιστες περιπτώσεις έγιναν απειλητικοί προς τα καρέ του Κλέιμαν, όμως και ο ΠΑΣ δεν μπορούσε να γίνει αρκετά απειλητικός.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Ένωση να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να πηγαίνει με αναπτερωμένο το ηθικό στη μάχη με την Μπράιτον.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Κλέιμαν, Πανάγου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος (90+5′ λ.τ. Μπακαδήμας), Ριένστρα, Τζίμας (66′ Λεό), Παμλίδης, Ροσέρο (85′ Κόντε), Μπάλαν (67′ Γκάρο)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (83′ Μήτογλου), Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γαλανόπουλος), Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (75′ Πιζάρο), Τσούμπερ (75′ Πόνσε)