Volley League : Επιτέλους νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ | HIGHLIGHTS

Την πρώτη του νίκη στη Volley League ανδρών πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Το πρώτο σετ μπορεί να ξεκίνησε ισορροπημένα στους πρώτους πόντους με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 6-6, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 16-11. Με πίεση στην υποδοχή από τα σερβίς των Βαν Ντεν Ντρις, Φαν Χάρντερεν και Κοκκινάκη, και εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ, ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του σετ στα τέλη, 21-15. Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19, 1-0.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, δημιουργώντας σημαντική διαφορά από νωρίς, 10-1. Συνεχίζοντας την πολύ καλή εικόνα του, ο Δικέφαλος διατηρούσε τον Πήγασο σε διαφορά, παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, 16-6. Σ’ ένα σετ στο οποίο οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με 25-19.

Έχοντας την ψυχολογία και την αγωνιστική υπεροχή υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο τρίτο σετ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, 14-9. Με εξαιρετική εμφάνιση του Φαν Χάρντερεν, ο Δικέφαλος διατηρούσε τον Πήγασο σε απόσταση… ασφαλείας, 18-9. Δίχως να απειληθεί στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ έκανε με 25-12 το 3-0, και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, εντός έδρας, απέναντι στη Μλάντοστ, στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της φάσης των «32» του CEV Cup.