Σπουδαίο “διπλό” στη Λιβαδειά, στους 14 βαθμούς η Ηλιούπολη

Ο Σούλης Παπαδόπουλος έκανε ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο της Ηλιούπολης!

Ο έμπειρος προπονητής, αν και δεν είχε πολύ χρόνο να δουλέψει με τους ποδοσφαιριστές, εντούτοις βοήθησε σημαντικά ώστε η ομάδα της Αθήνας να πάρει σπουδαίο διπλό στη Λιβαδειά και να φτάσει τον Ιωνικό στην 4η θέση.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός Β, αγωνιζόμενος ξανά σε ουδέτερο γήπεδο, γνώρισε μια ακόμη ήττα (η 7η φετινή) στο πρωτάθλημα της SL2 και βρίσκεται σε δυσχερή θέση, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με την ομάδα της Ηλιούπολης να έχει παθητικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους» ήρθε στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αθανασακόπουλος έκανε μία ωραία προσποίηση, αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι την εστία του Περιστερίδη, αλλά το σουτ του Νταμπίζα μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ηλιούπολη άνοιξε το σκορ. Στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Μπουσάι να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Μάντιτς μέσα από την περιοχή να ανοίγει το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα το τριφύλλι έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Φουρτάδο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Περιστερίδης απέκρουσε και στη συνέχεια το σουτ του Αθανασακόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κατά πολύ. Ο Παναθηναϊκός Β είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας και πίεζε την Ηλιούπολη. Στο 55ο λεπτό του αγώνα η δεύτερη ομάδα του τριφυλλιού αναπτύχθηκε ωραία, με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Φουρτάδο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να αστοχεί.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να κάνουν το 1-1, με τον Σαρδέλη να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με το κεφάλι. Στο 81′ οι πράσινοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μπιλάλ να μην ευστοχεί από το ύψος της περιοχής.

Τελικά, η Ηλιούπολη διπλασίασε στα τέρματά της με τον Φρίμπονγκ στο 90΄ με σουτ από κοντά.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Βουτσάς (76΄ Χατζηιωάννου), Αθανασακόπουλος (76΄ Καραμπάς), Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (46΄ Σαρδέλης), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Νταμπίζας (46΄ Μπιλάλ), Λάμψιας (60΄ Μαντσίνι)

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Ασίγκμπα, Βασιλούδης (71΄ Ράντοβατς), Κρέτση (58΄ Χάγκαν), Άντο, Γκουτσούλιας, Μάντιτς (71΄Μπαστακός), Τοπάλ, Μπουσάι (37΄ Ντέτλερ), Φουρλάνος, Τσαφταρίδης (58΄ Ράμος)