Bundesliga : Νίκη-“ανάσα” για την Κολωνία στο Merck-Stadion (vid)

Σπουδαία νίκη στο Merck-Stadion της Ντάρμσταντ για την Κολωνία, που τη φέρνει μετά από καιρό εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Το γκολ του Ντέιβι Ζέλκε “λύτρωσε” τους Ταύρους, οι οποίοι πήραν βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους νεοφώτιστους στους 9 βαθμούς.

Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Τιμ Σκάρκε έκανε το σουτ από την άκρη της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και βρήκαν δίχτυα με τον Ντέιβι Ζέλκε, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Λίντον Μάινα και με κοντινό τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 67ο λεπτό ο Μάινα έκανε μια εκπληκτική σέντρα προς τον Λούκα Βάλντσμιντ και με πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Όμως η χαρά κράτησε για λίγο, καθώς το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από έλεγχο στο VAR. Κάπως έτσι η Κολωνία πήρε μία σημαντική νίκη (1-0) και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.