Premier League : Βαθμολογική “ανάσα” για την Έβερτον, 1-0 στο City Ground (vid)

Μόλις για…δύο ώρες έμεινε στην τελευταία θέση η Έβερτον!

Οι “εφοπλιστές” πέρασαν από το City Ground επικρατώντας της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 για τη 14η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψαν στη 18η θέση με 7 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλές φάσεις. Η ομάδα του Σον Ντάις απείλησε πρώτη με τον Μπέτο, ο οποίος με ένα σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια και εννέα λεπτά μετά η Νότιγχαμ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ελάνγκα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία με τον ΜακΝίλ και τον Γκιμπς – Γουάιτ, αλλά κανείς δεν σκόραρε και το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Στιβ Κούπερ απείλησε πρώτη με τον Φελίπε, αλλά η Έβερτον άνοιξε το σκορ πρώτη. Στο 67ο λεπτό ο Χάρισον έκανε μια σέντρα, η μπάλα έφτασε στον ΜακΝίλ κι αυτός με ένα ωραίο σουτ στο απέναντι «παραθυράκι» έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη που τους έδωσε βαθμολογική «ανάσα».