“Ξέσπασε” στην Κηφισιά ο Παναιτωλικός (vids)

Σε ένα παιχνίδι άκρως επιθετικό, με πολλές ευκαιρίες και τρία γκολ, ο Παναιτωλικός είχε πιο εύκολο απ ότι θα περίμενε έργο απέναντι στην Κηφισιά, επικρατώντας με 3-0 και πήρε νίκη – ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι Αγρινιώτες “ξεκόλλησαν” από την τελευταία θέση, όπου βρίσκεται πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου (προπονητή πέρσι του Παναιτωλικού) έχασε έδαφος και βρίσκεται στη 13η θέση, έναν βαθμό πάνω από τους Γιαννιώτες.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Παρόλα αυτά σε όλες τις προσπάθειες ο Αναγνωστόπουλος τους είπε «όχι». Αρχικά ο Πέρες στο 9′ με ένα σουτ εκτός περιοχής απείλησε την αντίπαλη εστία, ο Χατζηθεοδωρίδης οχτώ λεπτά μετά έκανε ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε.

Ενώ στο 25′ ο Ζοάο Πέδρο δεν μπόρεσε να σκοράρει εξ επαφής, αφού ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε ξανά. Το γκολ όμως για την ομάδα του Αγρινίου ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Χουάνπι έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά δέχτηκε ένα μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον διαιτητής του αγώνα να καταλογίζει πέναλτι. Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός πατούσε και πάλι καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η Κηφισιά είχε την πρώτη τελική με τον Μασούρα στο 47′, ο οποίος έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πήγε αρκετά έξω. Η ομάδα του Αγρινίου στο 52′ είχε μια σημαντική φάση με τον Τορεχόν, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Εννέα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Τορεχόν έκανε τη σέντρα και ο Ντουάρτε με μία ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0 για τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Αγρινίου βρήκε και τρίτο γκολ στο 77′. Ο Ντουάρτε μετά από φάουλ του Χουάνπι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για τρίτη φορά με ωραίο πλασέ.

Παναιτωλικός ( Γιάννης Πετράκης) : Καπίνο, Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν (87΄Στάιτς), Λιάβας (87΄Μαυρίας), Χουάνπι (83΄Ξενιτίδης), Πέρες (57΄Μπαλτασάρα), Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Ζοάο Πέδρο (83΄Ντίας), Φρ. Ντουάρτε

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου) : Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Πέιος (35΄Αντούνες), Γκόμπελις (69΄Παρράς), Βαφέας, Ιπαλίμπο, Σάντος (56΄Οζέγκοβιτς), Πρίτσας (46΄’Ιλιεφ), Τετέι, Μπιφουμά (69΄Αντερέγκεν).