Serie A : Βερόνα και Λέτσε “έκλεψαν” τον βαθμό στο 90+7′ και στο 90+10′, γκολάρα ο Λυκογιάννης! (vids)

Ματς για γερά…νεύρα τα πρώτα χρονικά της 14ης αγωνιστικής στη Serie A!

Η Μπολόνια μέχρι το 10ο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσε τη νίκη με το γκολ του Λυκογιάννη, ο Πίκολι ισοφάρισε για τη Λέτσε.

Ο Λυκογιάννης μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 58’. Δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του γκολ στη σεζόν με την Μπολόνια και με αυτό το γκολ η Μπολόνια είχε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις και ήταν αγκαλιά με τη νίκη.

Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λέτσε ισοφάρισε με τον Πίκολι σε 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Το γκολ του Λυκογιάννη στο 68′, για το 0-1, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ήταν εκπληκτικό.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα για τη 14η αγωνιστική της Serie A, Ουντινέζε και Βερόνα έμειναν ισόπαλες (3-3).

Όσον αφορά στη ματσάρα του «Φρίουλι», οι ασπρόμαυροι πήραν ισχυρό προβάδισμα με σκόρερ τους Καμπασέλε και Λούκα στο πρώτο ημίωρο (2-0). Επτά λεπτά αργότερα, ο Τζούριτς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι κι έδωσε νέα πνοή στο ματς (2-1). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Βερόνα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο δεν βρήκε.

Με την έναρξη της επανάληψης, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο και η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε… καρπούς. Συγκεκριμένα, στο 61ο λεπτό ο Νγκονζέ έφερε το ματς στα ίσα με ένα εντυπωσιακό βολ-πλανέ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά, με την Ουντινέζε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 72΄, ο Λούκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους με το κεφάλι (3-2), ωστόσο η Βερόνα δεν είχε την τελευταία της κουβέντα.

Μετά το τρίτο γκολ, η Βερόνα πήρε μέτρα και αρκετά ρίσκα, με αποτέλεσμα να… δικαιωθεί. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ανρί εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Νγκονζέ και με μία κοντινή κεφαλιά εκτέλεσε υποδειγματικά για το 3-3.

Στο άλλο ματς, η Σαλερνιτάνα αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων στη Φλωρεντία και γνώρισε εύκολα την ήττα. Με σκόρερ τους Μπελτράν, Σοτίλ και Μποναβεντούρα (3-0), η Φιορεντίνα επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς Κυπέλλου κόντρα στην Πάρμα.