Basket League : Πέμπτη νίκη και τέταρτη θέση για τον ΠΑΟΚ | HIGHLIGHTS

Την πέμπτη του νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 93-81 του Κολοσσού στο τελευταίο ματς για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια οι γηπεδούχοι ήταν πίσω σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 32-15 με κορυφαίο τον Φρίντρικσον που είχε 14 πόντους κι 11 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Χάρισον με 15. Από τους «θαλασσί» που στερήθηκαν τον Περάντες και τον Κολοβέρο στη διάρκεια του ματς, ο Γκάουντλοκ τελείωσε με 20 πόντους.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Κολοσσό που κατάφερε με πολυφωνία στην επίθεση να φτάσει ψηλά το σκορ και να προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά (26-15) στο 7’. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έγιναν πιο επιθετικοί και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23).

Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού με ένα σερί 4-0 έκλεισαν την απόσταση στον έναν (28-27). Η αντεπίθεση του «δικεφάλου» του Βορρά δεν έμεινε αναπάντητη από τους «θαλασσί» που συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (47-38). Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα είχαν 8/16 τρίποντα, 12 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Ντανιέλ Ουτόμι με 11 πόντους. Από τον ΠΑΟΚ ο Άλστον είχε 10 πόντους.

H εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια στην τρίτη περίοδο, με τους «θαλασσί» ν’ ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 (54-40) με τρίποντο του Γκάουντλοκ. Κάπως έτσι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 27΄ (64-51) στο 27’. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού απάντησαν ξανά μέσα σε δύο λεπτά κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-61).

Με χαμηλό σχήμα ο ΠΑΟΚ κι έπειτα από τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάρισον, του Σχίζα και του Φρίντρικσον πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 72-69 στο 33’. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν εκεί αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακοί κι έφτασαν να προηγούνται με 87-76 στο 37’ με επιμέρους σκορ 26-10. Κάπου εκεί η υπόθεση νίκη έλαβε τέλος αφού οι παίκτες του Τακιανού με τους 32 πόντους που σημείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στον στόχο τους.

Tα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81