LaLiga : Παιχνίδι της μοίρας στο Camp Nou, ο Φέλιξ σκόραρε και πανηγύρισε έξαλλα! (vid)

Πριν από το παιχνίδι ο πρόεδρος της Ατλέτικο Μαδρίτης είχε δει το… μισό έργο: «Ελπίζω αν σκοράρει απέναντι μας, να μην πανηγυρίσει». Ο Ζοάο Φέλιξ όχι μόνο σκόραρε απέναντι στην ομάδα που ανήκει, αλλά το πανηγύρισε σαν να μην υπήρχε αύριο πάνω στις διαφημιστικές πινακίδες.

Αυτός ήταν ο δικός του τρόπος για να την… πει στον Ντιέγκο Σιμεόνε, αφού το δικό του γκολ έκανε τη διαφορά στο «Μονζουίκ» (1-0) με την Ατλέτικο να είναι απούσα στο πρώτο μέρος και να ξυπνάει αργά.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ραφίνια αστόχησε σε καθαρή ευκαιρία απέναντι στον Όμπλακ, με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει τη σκυτάλη (12’, 16’) και την Ατλέτικο Μαδρίτης να υποφέρει.

Το γκολ φαινόταν ότι έρχεται και ήρθε με ένα υπέροχο πλασέ του Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος τρύπησε από αριστερά την αντίπαλη άμυνα και με πανέμορφο τρόπο νίκησε τον Όμπλακ για το 1-0.

Οι τρεις αλλαγές που έκανε στο ημίχρονο ο Σιμεόνε μαρτυρούν ότι δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την ομάδα του, που είναι αλήθεια ότι ισορρόπησε στην επανάληψη και ίσως άξιζε κάτι παραπάνω.

Ο Ινιάκι Πένια κάλυψε επάξια το κενό του Τερ Στέγκεν αφού με εκπληκτική επέμβαση σε φάουλ του Ντεπάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (80’), ενώ στις καθυστερήσεις είπε «όχι» σε κλασική ευκαιρία του Άνχελ Κορέα, με το 1-0 να μένει ως το τέλος και να στέλνει τους Καταλανούς με πολύ άγχος στο -4 από την κορυφή.