Με…φόρα από τη σπουδαία πρόκριση στους “16” του Conference o ΠΑΟΚ, 3-0 τη Λαμία

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και με “hot” τη μεσοεπιθετική του γραμμή, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τη Λαμία και ανέβηκε δεύτερος, περιμένοντας τυχόν “γκέλα” της ΑΕΚ για να μείνει εκεί.

Με γκολ των Κωνσταντέλια και Σοάρες, ο ΠΑΟΚ “καθάρισε” το παιχνίδι κόντρα στη Λαμία από το πρώτο ημίχρονο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ένα τρίτο τέρμα από τον Σάστρε, μετά από ασίστ του πρώτου. Ο 20χρονος Κωνσταντέλιας είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ της ομάδας του, σε ένα νέο προσωπικό του σόου στην Τούμπα, που τον αποθέωσε για μία ακόμη φορά. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν έτσι με νίκη στη Super League 1, όπου πλέον βρίσκονται στο -2 από τον Παναθηναϊκό στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή του αγώνα την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να “πιέσει” για ένα γκολ, με τον Κωνσταντέλια να έχει μία κακή επιλογή στο 5′ για την πρώτη ευκαιρία της ομάδας του στο ματς.

Τάισον και Τόμας “απείλησαν” επίσης στη συνέχεια και το γκολ ήρθε τελικά στο 21ο λεπτό, με τον Κωνσταντέλια να ολοκληρώνει με άψογο σουτ στη γωνία της εστίας της Λαμίας, μία υπέροχη επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από δεξιά.

Αμέσως μετά, ο Τόμας είχε νέα καλή ευκαιρία από ασίστ του Σβαμπ, αλλά ο Κοσέλεφ είπε “όχι” στο δυνατό σουτ από διαγώνια θέση. Οι Θεσσαλονικείς έριξαν στη συνέχεια τον ρυθμό, αλλά από ένα λάθος στην άμυνα της Λαμίας, Τόμας και Ντεσπόντοφ λίγο έλειψε να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ.

Η Λαμία αντέδρασε και δημιούργησε δύο καλές στιγμές από την πλευρά της, με σουτ των Καρλίτος και Μαρτίνεθ, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που σκόραρε ξανά πριν το ημίχρονο. Από νέο όμορφο συνδυασμό των παικτών του, η μπάλα έφθασε στον Σοάρες, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 2-0 στο ματς.

Οι Θεσσαλονικείς πήγαν έτσι με “καθαρό” προβάδισμα στα αποδυτήρια, αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έχοντας δύο καλές στιγμές για γκολ.

Στο 50′ και το 51′ ο Καρλίτος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι. Οι Λαμιώτες είχαν πάρει μάλιστα μέτρα στο γήπεδο, αλλά το “πλήρωσαν” στην πρώτη αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Κωνσταντέλιας βρήκε πολύ χώρο στην κόντρα και έκανε την ασίστ στον Σάστρε στο 57′ για να βρεθεί αυτός απέναντι από τον Κοσέλεφ και να πλασάρει άψογα για το 3-0 του ΠΑΟΚ στο ματς.

Το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ έβαλε ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι, αφού η Λαμία αποδέχθηκε τη… μοίρα της στη συνέχεια και περιορίστηκε επιθετικά. Η ομάδα του Λουτσέσκου από την πλευρά της, ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και έψαξε χωρίς… βιασύνη ένα τέταρτο γκολ, το οποίο δεν ήρθε όμως ποτέ και έτσι το 3-0 ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε έτσι μία ακόμη νίκη τη φετινή σεζόν και πήρε τους τρεις βαθμούς που τον φέρνουν στο -2 από τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (83’ Λύρατζης), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76’ Μάρκος Αντόνιο), Τσιγγάρας (70’ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (83’ Τζίμας), Μπράντον Τόμας (70’ Σαμάτα).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Σλίβκα, Σαντάνα (59’ Μάλτσι), Τζανδάρης, Mαρτίνεθ (60’ Τόσιτς), Τσιλούλης (85′ Τσιλιανίδης), Καρλίτος (73’ Λόνγκο).