Στο -1 από την κορυφή η ΑΕΚ χάρη στον Βίντα (vids)

Το γκολ του Ντομαγκόι Βίντα λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας, χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ και φέρνει τον “δικέφαλο” στον έναν βαθμό από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Κόντρα σε έναν Άρη που είχε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα, με πιο χαρακτηριστική αυτή του Μορόν, οι “κιτρινόμαυροι” της Αθήνας αντέδρασαν σωστά μετά την ήττα στην Αγγλία και διατήρησαν την επαφή με την κορυφή.

Η Ένωση ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη από τον Άρη και βρήκε τη λύση σε μια στατική φάση και το τέταρτο γκολ του Κροάτη στόπερ στη σεζόν. Νωρίτερα είχε τη σημαντικότερη στιγμή της στο ματς με τον Πέτρο Μάνταλο στο 39′, ο οποίος με ένα ωραίο σουτ ανάγκασε τον Κουέστα να επέμβει και το δοκάρι να την απομακρύνει.

Ο Άρης απείλησε περισσότερο στο πρώτο μέρος αλλά και στα τελευταία λεπτά στην προσπάθειά του να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν τον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθειών, όμως η Ένωση ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, δίχως όμως να τα καταφέρει.

Πρώτος στο ματς απείλησε ο Άρης στο 7′, όταν ο Οντουμπάτζο έφυγε στην πλάτη του Γκατσίνοβιτς και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά μετά ο Μάνταλος ξεκλείδωσε με μια υπέροχη μπαλιά την άμυνα του Άρη, ο Σιντιμπέ έκανε το γύρισμα προς τον Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Οντουμπάτζο τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 18′ η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς. Ο Τσούμπερ έμεινε όρθιος από το τζαρτζ του Φαμπιάνο και μοίρασε στον Πινέδα, αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Μπράμπετς με καίρια επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Άρης δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις για ένα πεντάλεπτο με το πλασέ του Σουλεϊμάνοφ να περνάει άουτ, ενώ λίγα λεπτά μετά το επικίνδυνο γύρισμα του Οντουμπάτζο μέσα από την περιοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το ωραίο σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής ήταν η πιο αξιοσημείωτη φάση στο ματς, όμως ο Κουέστα και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 44ο λεπτό. Ο Οντουμπάτζο με ωραία κίνηση απέφυγε τον Γκατσίνοβιτς και γύρισε την μπάλα στον Μορόν, αλλά ο Ισπανός φορ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε με την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου και την κεφαλιά του Βίντα.

Το γκολ του Κροάτη στόπερ έδωσε έναυσμα στους παίκτες του Αλμέιδα που πίεσαν για να πετύχουν ακόμα περισσότερα γκολ. Ο Πόνσε, λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, εκτέλεσε δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό όμως ο Κουέστα τον σταμάτησε όταν χρειάστηκε.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ΑΕΚ να κρατά το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Βίντα, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (78′ Ζίνι), Ελίασον (64′ Άμραμπατ), Μάνταλος (65′ Πιζάρο), Τσούμπερ (64′ Πόνσε)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Τζούρασεκ (63′ Πάρντο), Ζουλς, Παναγίδης (59′ Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81′ Σαμόρα), Νταρίντα (81′ Μενέντεζ), Μορόν