Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ερμή Ζωνιανών ο Πανιώνιος (vid)

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες, ο Πανιώνιος επικράτησε άνετα του Ερμή Ζωνιανών, στο ματς που άνοιξε την αυλαία των εξ αναβολής αναμετρήσεων του τριημέρου στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Οι Νεοσμυρνιώτες, ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής (10/12) με τον Εθνικό, αύξησαν τη διαφορά από τους Πειραιώτες στους 5 βαθμούς και σε περίπτωση νίκης, θα έχουν κάνει σημαντικό βήμα για την επιστροφή τους στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Η κυριαρχία του Ιστορικού φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, δημιουργώντας από νωρίς τις προϋποθέσεις για το γκολ που ήρθε στο 24ο λεπτό με τον Γεμιστό και ακολούθησε άλλο ένα τέρμα μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Σκόρερ ο Μπουρλάκης, ο οποίος σκόραρε σε ένα ακόμη παιχνίδι, και μάλιστα ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη της ομάδας του, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 56ο λεπτό.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Κρητικούς, ο νεοεισελθόντας στον αγωνιστικό χώρο Ιγνατίδης (πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου στο πρωτάθλημα) “έγραψε” το 4-0 στο 62ο λεπτό, με τον Ερμή να αντιδρά στη συνέχεια και να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο ο νεαρός Κοζορώνης.

Ο Πανιώνιος βρήκε και πέμπτο γκολ στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 69ο λεπτό με τον Χριστόπουλο, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και με δυνατό σουτ, νίκησε τον Δεσποτόπουλο.

Το έκτο τέρμα σημείωσε ο Γροντής, που επέστρεψε σε αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, ο οποίος πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ στο 82ο λεπτό, με το οποίο ο Πανιώνιος έφτασε στο ευρύ 6-1.

Το τελικό 7-1 διαμόρφωσε ο Ιγνατίδης στο 90ο λεπτό, βάζοντας το…κερασάκι στην τούρτα για το σημερινό ματς.

Πανιώνιος (Κώστας Γεωργιάδης) : Παχατούρας, Ξυγκόρος, Παυλάκης, Καλύβας, Ποτουρίδης (66′ Τσιμιδόπουλος), Πότσι (57′ Φερεκίδης), Μπουρλάκης (66′ Κουφουδάκης), Στούπης, Γεμιστός (57′ Ιγνατίδης), Χριστόπουλος, Γλυνός (70′ Γροντής)

Ερμής Ζωνιανών (Μηνάς Πίτσος) : Δεσποτόπουλος, Ζερβός (33′ Σαρρής), Γεμιστός, Ξηρός (37′ Πλιάτσικας), Κεφαλούκος (46′ Τουρνάκης), Μπαμπουλάκης, Σκουτέλης, Ρουμπάκης, Βιτώρος (61′ Κοζορώνης), Περέιρα Σίλβα (46′ Λίτσκας), Κουκούλης