Μεγάλη στιγμή για το βόλεϊ του Παναθηναϊκού : Τα κορίτσια προκρίθηκαν στους «8» του Challenge Cup!

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Challenge Cup στο χρυσό σετ κόντρα στη CSM Βουκουρεστίου.

Οι «πράσινες» μπορεί να γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ από τη Ρουμανική ομάδα, όμως αφού είχαν νικήσει στην Αθήνα με 3-1 σετ, η πρόκριση κρίθηκε στο χρυσό σετ, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 15-12.

Ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα προκύψει από το ζευγάρι Μενόρκα (Ισπανία) – Ναντ (Γαλλία). Στο πρώτο παιχνίδι οι Γαλλίδες νίκησαν στην Ισπανία με 3-0 σετ και ο επαναληπτικός στην έδρα τους διεξάγεται αυτή την ώρα.

Στο πρώτο σετ το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυνατά και ήταν μπροστά με 17-21 όμως η CSM με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα και τελικά έκανε το 1-0 (26-24).

Τα δύο επόμενα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες αλλά οι «πράσινες» παρέμειναν ψύχραιμες στο χρυσό σετ και κυριάρχησαν από νωρίς. Πέρασαν σε θέση οδηγού (5-10) και εν τέλει το κατέκτησαν με 12-15.

Διαιτητές: Βίχνοβ (Γερμανία), Ακίντσι (Τουρκία)