Δεύτερη ήττα από τη ΛεΜαν για το Περιστέρι |HIGHLIGHTS

Στην τρίτη θέση του πρώτου γκρουπ και τα play in του Basketball Champions League οδεύει το Περιστέρι μετά την ήττα με 86-78 από τη ΛεΜαν στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ωστόσο το Περιστέρι δεν κατάφερε ν’ αποφύγει τη δεύτερη ήττα από τη γαλλική ομάδα. Από 15 πόντους σημείωσαν οι Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς. Για τους νικητές, ο Ματ Λιούις πέτυχε 22 πόντους (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές).

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά (19-9), ενώ το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 25-14, με επιθετικές αιχμές τους Ντάνγκουμπιτς και Ράγκλαντ. Με τον Ματ Λιούις να βάζει 10 από τους 19 πόντους της Λε Μαν στη δεύτερη περίοδο και το Περιστέρι να έχει μόλις 1/8 τρίποντα στο ίδιο διάστημα, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν γρήγορα (36-33, 20′).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ οι Γάλλοι προσπέρασαν με 50-48 στο 26’, όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε να μπει στο τέταρτο δεκάλεπτο στο έχοντας το προβάδισμα (58-55, 30′). Με εξαιρετική ευστοχία από τα 6.75 η Λε Μαν μπήκε μπροστά με 70-66 και στη δημιούργησε μία διαφορά που δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να απειλήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1), Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1) , Τόμπσον 13, Μήτρου-Λονγκ 2, Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1) , Ρένφρο 4, Γουίλιαμς , Χουγκάζ 5.

ΛεΜαν (Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2), Τζόουνς 20 (1), Λιούις 22 (4) , Μαγούγκμπε 2, Σβαρτζ 7 (1), Ντελάνουϊ , Χάντγκινς 11 (1), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6.