Γ Εθνική : Με γκολ του Μαρινάκη στο 82′ η νίκη του ΑΟΑΝ! (βαθμολογία)

Ο Άγιος Νικόλαος, με “χρυσή” αλλαγή τον Μιχάλη Μαρινάκη, που σκόραρε το νικητήριο γκολ, επικράτησε του Ατρόμητου Πειραιά με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο ντεμπούτο του Μανώλη Σκύβαλου στον πάγκο του, ο ΑΟΑΝ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 19 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, οι Πειραιώτες παραμένουν στην τελευταία θέση του 4ου ομίλου και εκ των πραγμάτων, η υπόθεση παραμονή είναι ένας δύσκολος “γρίφος”.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΟΑΝ να έχει την κατοχή, να προσπαθεί να επιτεθεί, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις και να απειλήσει την εστία του Μπονατάκη.

Πρώτη φάση για τον Ατρόμητο στο 20ο λεπτό, με τον Κοζάκη να εκτελεί το φάουλ, τον Δουμουρά να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε εκτός. Ο ΑΟΑΝ τρία λεπτά αργότερα, στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μαρτσάκης έκανε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο ιδιαίτερα δραστήριος Μαρτσάκης έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο άουτ. Στο 26’ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Κατσικοκέρη να παίρνει την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Μπονατάκης.

Στο 32’ ένα αδύναμο πλασέ του Παπασταύρου, δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Ψιμόπουλος, ενώ και στο 41’ μπλόκαρε νέο σουτ, αυτήν τη φορά από τον Αλεξανδράκη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΑΝ μπήκε αποφασισμένος να ανοίξει το σκορ, στο 53′ είχε καλή στιγμή, όταν ο Σένκα έκανε την ενέργεια από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή απέφυγε τον αντίπαλο, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ένα σουτ του Τσανάι, κόντραρε και απομακρύνθηκε όπως όπως από αμυντικό.

Στο 59′ ο ΑΟΑΝ βρήκε το πολυπόθητο γκολ, όταν ο Σένκα σέντραρε, ο Πιθαρούλης πήρε την κεφαλιά, ευστόχησε, για το 1-0 των γηπεδούχων! Όμως ο Ατρόμητος Πειραιά βρήκε γρήγορα την απάντηση και στο 65′ ισοφάρισε, όταν από ωραία αντεπίθεση, ο Σπανός έκανε το σουτ από πλάγια θέση, φέρνοντας το ματς στα ίσα για το 1-1!

Ο ΑΟΑΝ βρήκε το 21 στο 82′ με τον Μαρινάκη, ενώ ένα λεπτό αργότερα, τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Καλύκα με κεφαλιά να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι! Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τον ΑΟΑΝ να επιστρέψει τις νίκες στο πρωτάθλημα!

ΑΟ Αγίου Νικολάου : Ψιμόπουλος, Μουστάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι (76′ Τσιλεδάκης), Χριστογιάννης (57′ Πλουσής), Ντος Σάντος (46′ Μαρινάκης), Καμαρά, Σένκα, Κατσικοκέρης (86′ Μαρκάκης), Μαρτσάκης (57′ Νοκάι), Πήλιος

Ατρόμητος Πειραιά : Μπονατάκης, Αποστόλου, Γεωργίου, Δούμουρας, Κοζάκης, Ρηγόπουλος (68′ Ζορμπάς), Στεφανής, Καφτηράνης (46′ Σπανός), Παπασταύρος (68′ Τσάκωνας), Χοτζάι, Αλεξανδράκης (81′ Καλύκας)