Premier League : Η Άστον Βίλα έβαλε…φωτιά για τα καλά στο πρωτάθλημα, άλλο ένα σημάδι ανάκαμψης για τη Γιουνάιτεντ (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 στην έδρα της Άστον Βίλα, με το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα να μένει στο -6 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Premier League.

Η εξαιρετική φέτος Βίλα κέρδισε και τους πρωταθλητές, με τους γηπεδούχους χάρη στο γκολ του Μπέιλι στο 74′ να παίρνουν ένα σπουδαίο τρίποντο με το οποίο σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας στην Premier League.

Από την πλευρά τους οι «citizens» παρέμειναν στο -6 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ την ίδια ώρα υποχώρησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφού είδαν τη σημερινή τους αντίπαλο να τους προσπερνά για δυο πόντους.

Δύο ημέρες πριν τα 27α γενέθλιά του ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ πέτυχε και τα δύο γκολ στη νίκη 2-1 επί της Τσέλσι και έκανε δώρο στην του το τρίποντο.

Αυτό που μπορεί να πει κανείς για το πρώτο ημίχρονο στο Ολντ Τράφορντ είναι ότι θα έπρεπε να έχει περισσότερα γκολ… και για τις δύο ομάδες.

Κάθε μια με τις ανασφάλειες που κουβαλάει έβγαλε τα προβλήματά της στο γήπεδο. Η Γιουνάιτεντ ως γηπεδούχος ανέλαβε την πρωτοβουλία.

Κέρδισε πέναλτι στο οποίο ο Μπρούνο Φερνάντες νικήθηκε από τον Σάντσεθ (9″) με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αντέχει σε προσπάθειες των Χόιλουν (4′), Γκαρνάτσο (13′), Άντονι (15′) και ΜακΤόμινεϊ (32′).

Νικήθηκε μόνο από τον Σκωτσέζο στο 19ο λεπτό για το 1-0 αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Στις λίγες φορές που πλησίασε την περιοχή η Τσέλσι ήταν επικίνδυνη γιατί η άμυνα της Γιουνάιτεντ φυσικά δεν είναι αξιόπιστη. Είχε δοκάρι με τον Μούντρικ (12′), ο Τζάκσον νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ονάνα (33′) και τελικά η ισοφάριση ήρθε από τον Πάλμερ (45′) με ένα πανέξυπνο σουτ για το 1-1 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να απειλεί και τελικά βρήκε το 2-1 πάλι με τον ΜακΤόμινεϊ στο 69ο λεπτό.

Αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική πάσα θα είχε απειλήσει περισσότερο. Η Τσέλσι στο φινάλε προσπάθησε να πιέσει και είχε δοκάρι με τον Μπρόγια (90′) αλλά δεν βρήκε άλλη ευκαιρία για να πάρει αποτέλεσμα.