LaLiga : Το γκολ του Μαγιοράλ στο 87′ έδωσε τη νίκη στη Χετάφε, με 9 παίκτες τελείωσε το ματς η Βαλένθια (vid)

Για 86 λεπτά η Βαλένθια των 10 παικτών από το 50′ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκαμπριέλ Παουλίστα) κρατούσε τον πολύτιμο βαθμό στο «Κολισέουμ» της Μαδρίτης απέναντι στη Χετάφε, αλλά ο έμπειρος Μπόρχα Μαγιοράλ στο 87′ «υπέγραψε» το «τρίποντο» των γηπεδούχων με το τελικό 1-0.

Δύο λεπτά μετά το τέρμα των Μαδριλένων, οι «νυχτερίδες» έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο (κόκκινη ο Γκουέρα) και το ματς κάπου εκεί τελείωσε, παρότι και η Χετάφε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ντουάρτε στο 90+3′.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη τους στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 16ης ημέρας της LaLiga και μπορούν να κάνουν… ευρωπαϊκά όνειρα, σε αντίθεση με τη Βαλένθια που έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τα «εισιτήρια» εκτός των συνόρων.

Στους 22 βαθμούς η Χετάφε, με τη Βαλένθια να γνωρίζει την ήττα στο τέλος για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και να μένει στους 19.