Bundesliga : Βαθμό που ίσως αποδειχτεί “χρυσός” πήρε στο RheinEnergieStadion η Μάιντς

Κολωνία και Μάιντς έμειναν στο 0-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση σε ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες.

Η Μάιντς ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες σε αυτό το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να τις κάνει γκολ με αποτέλεσμα να πάρει έναν βαθμό.

Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο, με τη Μάιντς να παίζει πιο ορθολογικό ποδόσφαιρο, με καλή ανάπτυξη και να απειλεί περισσότερο. Στο 4ο λεπτό το σουτ του Μπούρκαρντ από καλή θέση κόντραρε στον Κάρστενσεν, στο 25′ ο Σβάμπε παραχώρησε κόρνερ στην κοντινή κεφαλιά του Γκρούντα, ενώ στο 35ο λεπτό, νέα κεφαλιά του Μπαρέιρο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σβάμπε. Η Κολωνία είχε την καλύτερη φάση της στο 45ο λεπτό, αλλά το σουτ του Μάρτελ, μπλόκαρε ο Μπατς.

Στην επανάληψη, πάλι η Μάιντς είχε τη μεγαλύτερη ευκαρία στο 74ο λεπτό, όταν μετά την ωραία πάσα του Γκρούντα, ο Αζόρκ, πλάσαρε πάνω στο σώμα του Σβάμπε. Η Κολωνία απείλησε σε μία τυχαία φάση, στη σέντρα σουτ του Τίλμαν στο 81ο λεπτό που βρήκε στο εσωτερικού του δεξιού δοκαριού του Μπατς. Αυτή ήταν η 7η ισοπαλία στα τελευταία 10 ματς μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Κολωνία.