«Διπλό» με σούπερ Σλούκα – Mήτογλου ο Παναθηναϊκός (vid)

Την έβδομη νίκη του στη EuroLeague πήρε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 89-81 της Βιλερμπάν για τη 14η αγωνιστική.

Η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντ στην εκκίνηση και πήρε το προβάδισμα (8-6 στο 4′), με τον Ζοφρί Λοβέρν να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ωστόσο δεν είχε συμπαραστάτες.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε την αρχή για ν’ αναλάβουν δράση ο Κέντρικ Ναν με τον Μάριους Γκριγκόνις με συνέπεια ο Παναθηναϊκό να πάρει προβάδισμα με +10 (23-33 στο 12′) το οποίο λίγο αργότερα έγινε +16 (25-41 στο 16′). Οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, ωστόσο η Βιλερμπάν απαντούσε με Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό. Η δική του δράση και τα λάθη του Παναθηναϊκού βοήθησαν τη Βιλερμπάν να περιορίσει τη ζημιά στην ανάπαυλα (36-45), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις επιθετικές τους επιδόσεις κι έκαναν επιμέρους σκορ 24-19, προσπαθώντας ν’ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Τα συνεχόμενα λάθη από τους «πράσινους» έδωσαν το δικαίωμα στη Βιλερμπάν να μειώσει στους δύο (65-67) με καλάθι του Τζον Εγκμπούνου στο 33’. Λίγο αργότερα οι Γάλλοι έφεραν το ματς στα ίσια 69-69 στο 34’. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν σωστές επιλογές με πολύτιμο τον Κώστα Αντετοκούνμπο στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89.