Bundesliga : Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, το -3 από την κορυφή! (vid)

Η Λειψία υποδέχτηκε τη Χόφενχαϊμ στη «Red Bull Arena» για τη 15η αγωνιστική και επικράτησε εύκολα με 3-1, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη, με την οποία ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 32 βαθμούς.

Στο 34′ οι Ταύροι βρήκαν για πρώτη φόρα το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Κλόστερμαν μετά από φάση διαρκείας, με τον Γερμανό αμυντικό να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Η Χόφενχαϊμ απάντησε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42ο λεπτό, ο Σκοβ σέντραρε ωραία στη μικρή περιοχή και ο Κάμπακ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ανέβασαν ταχύτητα και ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα στο 71′ με τον Φόσμπεργκ, ενώ στο 74′ «σφράγισαν» το τρίποντο του με τον Σιμάκαν.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Χόφενχαϊμ, αφού ο Γκρίλιτς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.