Στην κορυφή η ΑΕΛ, 2-0 στη Χαλάστρα (photos)

Η ΑΕΛ επικράτησε εκτός έδρας στη Χαλάστρα με 2-0 του Καμπανιακού για τη 14η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Super League 2 και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη το δεύτερο συνεχόμενο ρεπό του Λεβαδειακού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ψιλή βροχή και σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, κάτι που βοηθούσε τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπου είχαν καλύτερη κυκλοφορία. Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΛ ήταν αυτή που πραγματοποίησε την πρώτη σημαντική τελική του παιχνιδιού, όταν στο 5′ από σέντρα του Μαϊδανού από τα αριστερά, ο Πεντρόσο από το ύψος του πέναλτι έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισαν τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό, προσπαθώντας να διασπάσουν έτσι την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Κάτι που δεν συνέβη ούτε στο 25′ με σουτ του Κοσονού μέσα από την περιοχή που μπλόκαρε εύκολα ο Κασαπίδης, αλλά ούτε στη μεγαλύτερη φάση του 32′, όταν ο Πεντρόσο από τα αριστερά στην περιοχή επιχείρησε το σουτ και μετά από κόντρα, η μπάλα πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρχε τίποτα αξιοσημείωτο, με την ΑΕΛ να περιορίζεται κάποια μέτρα μακριά από την αντίπαλη εστία και να μην απειλεί καθόλου, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με τον αγωνιστικό χώρο να έχει επιβαρυνθεί σημαντικά από τη βροχόπτωση, οι «βυσσινί» δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Γι’ αυτό το λόγο ο προπονητής της ΑΕΛ, πέρασε μέσα έναν καθαρόαιμο επιθετικό, τον Ογκμπόε, αλλά και τον Καλουτσικίδη, προσπαθώντας να γίνει πιο απειλητικός από τις πτέρυγες.

Χαρακτηριστικό αποτελεί πως η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ήρθε στο 63ο λεπτό, με ένα σουτ του Πλέγα έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε σε σώματα αμυντικών και πέρασε μόλις δίπλα από τα δοκάρια καταλήγοντας σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Όμως το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε η ΑΕΛ ήρθε τρία λεπτά αργότερα! Από τα δεξιά, ο Καλουτσικίδης έδωσε πάσα στον Κώστα Παπαγεωργίου, ο οποίος κεντρικά και στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, μετά από προσποίηση έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα χαμηλά, στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κασαπίδη, με το 0-1 να είναι πλέον γεγονός! Ενώ στο 71′ η ΑΕΛ «άγγιξε» και δεύτερο τέρμα, όταν από τα δεξιά ο Πεντρόσο σέντραρε, ο Ογκμπόε από τη γωνία έκανε την κεφαλιά, αλλά με υπερένταση ο αντίπαλος γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

Για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η «Βασίλισσα του Κάμπου» κλείδωσε τη νίκη. Από τα αριστερά ο Κώστας Παπαγωργίου έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής, ο Ογκμπόε με το μυτάκι έκανε το σουτ, ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε και στην επαναφορά από κοντά ο Πεντρόσο με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-2 για την ΑΕΛ που ήταν και το τελικό σκορ!

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Ταΐρης (46′ Νικολαΐδης), Πουκουδής, Σαρβανίδης (81′ Καράμπελας), Μανιός, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Καθάριος, Ζαννάκης (46′ Παπακωνσταντίνου), Γαρύφαλος

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου Α. (58′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού (81′ Παπαδόπουλος), Αντράντα (68′ Θωμαΐδης), Παπαγεωργίου Κ., Πεντρόσο (81′ Νίνο), Μαυριάς (58′ Ογκμπόε)